Держмитслужба, європейські експерти та представники бізнесу обговорили актуальні питання визначення митної вартості

Представники Європейської бізнес асоціації, Ради бізнес-омбудсмена, проекту EU4PFM та митної адміністрації Румунії, Американської торгівельної палати в України, а також Громадської ради при Державній митній службі України взяли участь в круглому столі з керівництвом Держмитслужби щодо актуальних питань визначення митної вартості під час митного оформлення на українському кордоні.

Круглий стіл з питань митної вартості

Голова Держмитслужби Павло Рябікін, відкриваючи нараду, підкреслив, що керівництво митниці уважно аналізує та контролює питання, за вирішенням яких представники бізнесу звертаються до відомства, органів вищого рівня та бізнес-омбудсмена. При цьому основна частина скарг стосується саме митної вартості товарів. З початку року лише на адресу Держмитслужби надійшло майже 150 подібних скарг.

“Є ряд чинників, що викликають спірні питання і, як результат, призводять до скарг. По-перше, це недосконала робота митних брокерів, які відповідають за правильне заповнення митної декларації та подання всіх необхідних документів. По-друге, на жаль, мусимо констатувати недостатню компетентність співробітників митних органів, – зазначив П. Рябікін. – Також в низці випадків до конфлікту може призвести нечіткість правових підстав для коригування митної вартості та відсутність нормативних документів, які б однозначно визначали правила дій”.

Бізнесомбудсмен Марчін Свенчицький  підкреслив: за 6 років існування Ради  отримано майже 9 тисяч скарг бізнесу, з них митні питання не перевищують 4 відсотки, проте, незважаючи на невелику кількість скарг, у Раді розуміють важливість цих питань для української економіки. «Ми підготували 2 звіти про питання зовнішньої торгівлі та митних процедур. В документі 18 рекомендацій митній службі, з яких 3 виконано, 4 на розгляді, 6 в процесі виконання», – повідомив Марчін Свенчицький .

За участі Департаменту адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання Держмитслужби учасники наради розглянули декілька практичних кейсів, коли імпортери оскаржували митну вартість товару, визначену Держмитслужбою. Директор Департаменту Андрій Войцещук наголосив на тому, що попри системні внутрішні та зовнішні явища, що призводять до скарг бізнесу на дії митників, керівництво Держмитслужби налаштовано на якісні зміни для на покращення сервісу та створення комфортних умов для підприємницької діяльності в Україні.

“Для цього ми здійснюємо ряд кроків. Наприклад, завдяки програмі EU4PFM та її ключовому експерту з питань митниці пану Вітянісу Алішаускасу протягом трьох днів ми мали можливість провести тренінг для керівників профільних управлінь та підрозділів контролю митної вартості всіх митниць Держмитслужби. Під час тренінгу значну увагу було приділено вивченню європейського законодавства у сфері визначення митної вартості та відповідного регламенту”, – повідомив А. Войцещук. Він також зазначив, що отриманий його колегами досвід допоможе інформувати митних агентів та брокерів щодо шляхів порозуміння в спірних питаннях, які виникають в процесі митного оформлення.

Учасники зустрічі також звернули увагу на необхідність повноцінного впровадження системи митного пост-аудиту в Україні та відзначили, що це та ряд інших актуальних питань потребує роботи в напрямку законодавчих змін, які розширять функції та повноваження Державної митної служби у співробітництві з бізнесом та міжнародними партнерами для застосування найбільш ефективних рішень.

“Має бути впроваджено ряд нормативних актів, які визначать порядок дій посадових осіб під час контролю правильності визначення митної вартості. Державна митна служба скерувала до Міністерства фінансів України та Офісу Президента 16 проєктів нормативно-правових змін, які повинні наблизити імплементацію європейського митного законодавства в Україні. Крім того, ми постійно працюємо у напрямку розвитку партнерських відносин з асоціаціями імпортерів та виробників, що дає нам змогу оперативно реагувати на ринкові процеси”, – підбив підсумки наради П. Рябікін.