Баланс між бізнесом та державою: як працює митниця у ЄС і що має впровадити Україна

Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт з митних питань Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM), поділився думками з цього приводу у статті в Європейська правда.

Якщо Україна прагне більшої економічної інтеграції з ЄС, то пріоритетом має бути встановлення взаємно зрозумілих митних правил і процедур.

Адже митниця – це один із найважливіших чинників для інтенсивної міжнародної торгівлі. А міжнародна торгівля в свою чергу – один із найважливіших чинників економічної інтеграції. 

Чого хоче бізнес – і чого хоче держава?

Головним принципом роботи митниць у країнах ЄС є: “Митниця повинна не заважати міжнародній торгівлі”. Це правда, але не вся. Друга, не менш важлива частина цього принципу: “… і захищати інтереси держави”.

Що це означає на практиці?

Бізнес зацікавлений не витрачати зайвий час і зайві кошти при перетині кордону. А держава зацікавлена в тому, щоби бізнес чесно сплачував усі митні збори.

Держава має зорганізувати процес так, щоб бізнес міг швидко проходити митні процедури, – але водночас “хапати за руку” тих, хто зловживає довірою.

Як працює митниця в країнах ЄС?

Бізнес має змогу більшість операцій здійснювати онлайн – у режимі самообслуговування. Це стосується подання декларацій, внесення платежів, отримання адміністративних послуг, дозволів, комунікації з органами влади, службою підтримки тощо.

Митники працюють у своїй системі, переважна більшість процесів у якій автоматизовані.

Окрім того, на митницях країн ЄС функціонують три важливих системних інструменти, які дозволяють прискорити проходження митного контролю:

– автоматизована система управління ризиками;

– автоматизована система митного аудиту;

– система спрощень для бізнесу.

Що для України?

Ті ж системи, які позитивно проявили себе в країнах ЄС, з нашою допомогою розробляються і в Україні: нова Автоматизована система управління ризиками, нове Єдине вікно (для комфортної роботи зовнішніх користувачів із послугами), Митний аудит, нова Автоматизована система митного оформлення (система для митників) та інші.

Ми допомагаємо в розробці ІТ-рішень, адже якими б досконалими не здавалися існуючі системи, ІТ-сфера настільки активно розвивається, що вимагає постійного оновлення. Також із нашою допомогою Україна запровадила Програму Авторизованого економічного оператора та запроваджує NCTS.

Звичайно, Україна могла б винайти і власний варіант успішної взаємодії держави та бізнесу в митній сфері.

Та оскільки Україна має Угоду про асоціацію з ЄС, логічно, що вона запроваджує митні правила та процедури, близькі до філософії країн ЄС. Зважаючи на існування Угоди про асоціацію з ЄС, запровадження значної частини “європейських” інструментів внесено до національних програм, у тому числі пов’язаних із цифровізацією та євроінтеграцією.

Повна версія публікації за посиланням:https://bit.ly/2XU8Erl

Втілюємо зміни разом!