Проєкт ЄС EU4PFM допомагає Україні протидії тіньовій економіці?

«За різними розрахунками, в залежності від методики, частина тіньової економіки становить від 30 до 47 відсотків», – зазначив Паулюс Маяускаус, ключовий міжнародний експерт з питань оподаткування програми EU4PFM (Програми Європейського Союзу щодо підтримки управління державними фінансами в Україні), виступаючи перед учасниками Першого економічного Литовсько-Миколаївського бізнес-форуму, який пройшов 15 вересня у місті Миколаєві. 

Паулюс Маяускаус також зазначив, що  під час проведене на замовлення EU4PFM опитування громадської думки,  змінило стереотипну думку про те, що українське суспільство переважно лояльне до тіньової економіки.

Згідно із опитуванням більшість громадян не погодилися із твердженням, що шахрайство з податками виправдано, а ухилення від сплати податків – допустима поведінка в Україні. Та, на жаль, більше 30% опитаних не мають власної думки з цього питання. Це свідчить про все ще високий рівень толерантного ставлення до тіньової економіки країни. 

 Паулюс Маяускаус зазначив, робота EU4PFM якраз і спрямована на підтримку клієнтоорієнтованого податкового адміністрування, що дасть змогу змінити на краще взаємодію  держави і бізнесу. 

Крім того, важливою частиною співпраці з українськими партнерами EU4PFM – Міністерством фінансів України, Державної податкової служби, Рахункової палати є сприяння в боротьбі з явищами тіньової економіки через впровадження ефективних та сучасних адміністративних заходів запобігання і контролю, комплексному управлінні ризиками і системі аналізу даних. 

Які ж інструменти ЄС у протидії тіньовій економіці упроваджуються за підтримки EU4PFM в Україні? 

По-перше, це заходи, що сприяють добровільному дотриманню податкового законодавства (voluntary compliance). «Як правило, це означає«безпрограшну »ситуацію, коли зниження адміністративного навантаження є як у податкової адміністрації, так і у платників податків», – зазначив експерт. 

А це: 

• впровадження клієнтоорієнтованого підходу; 

• цифрові централізовані сервіси для платників податків; 

• модернізація Контакт-центру як ключового пункту комунікації з платниками податків; 

• реалізація ініціативи «Єдиний податковий рахунок» для спрощення податкових платежів; 

• розширення функціональних можливостей електронного кабінету і підвищення його зручності для користувача; 

• заходи щодо впровадження єдиного розуміння і застосування законодавства. 

 По-друге, ефективні превентивні та контрольні заходи, засновані на управлінні ризиками і збалансованому підході до платників податків, реалізуються за допомогою впровадження таких інструментів, як: 

• розробка комплексної системи управління ризиками; 

• реалізації ініціативи електронного аудиту; 

• впровадження програмних електронних касових апаратів; 

• вдосконалення контролю за трансферним ціноутворенням; 

• реалізація ініціатив OECD з автоматичного обміну інформацією щодо іноземних рахунків  осіб; 

• перегляду бізнес процесів і впровадження передових методик. 

Щоб зменшити толератність суспільства до тіньової економіки, під час форуму було зазначено, що з боку уряду відбувається активне реформування податкової служби та формування іміджу ДПС як сервісної служби європейського зразка з високим рівнем довіри в суспільстві. Очевидно, що державі необхідна і підтримка бізнесу у цьому питанні, відзначили учасники форуму. 

Нагадаємо, що представники держави, керівництво місцевих органів влади і самоврядування бізнесу, міжнародних експертних інституцій зібралися 15 вересня в Миколаєві на Перший економічний Литовсько-Миколаївський бізнес-форум. 

Із вітальними словами до учасників форуму звернулися Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас, Почесний Консул Литовської Республіки в Миколаєві, голова Миколаївської обласної організації «Промисловці і підприємці», президент групи компаній «Агрофьюжн» Сергій Сипко, Глава Литовсько-Української ділової ради Айварас Караліус, Генеральний директор Конфедерації промисловців Литви Річардас Сартатавічус і ін. 

Менеджери українських та литовських підприємств презентували можливості для розвитку україно-литовського економічного співробітництва і обговорили проблемні питання для поліпшення роботи та взаємодії влади і бізнесу та шляхи їх вирішення. 

Втілюємо зміни разом!