Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт з питань митниці проєкту EU4PFM взяв участь у форумі IP UKRAINE NOW 2021
29 жовтня під час четвертої сесії «Система захисту прав інтелектуальної власності на кордоні – чи запрацював новий митний реєстр?» щорічного форуму IP UKRAINE NOW 2021, участь в якій взяли ключовий міжнародний експерт з питань митниці Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM) Вітяніс Алішаускас, в.о. начальника Управління нетарифного регулювання Державної митної служби Леонід Муромцев, начальник відділу сприяння захисту прав інтелектуальної власності управління забезпечення митного контролю та оформлення Одеської митниці Держмитслужби Артем Тищенко та експерт з питань захисту прав інтелектуальної власності Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» Павло Рябець, були розглянуті наступні питання:
- спрямування зусиль на контрафакт, а не на імітації оригінального продукту;
- висновки щодо ознак оригінальності чи контрафактності продукції;
- розміщення та зберігання призупинених товарів на митному складі та нарахування сум за зберігання;
- організація роботи підприємств, які знищують контрафактну продукцію;
- досягнення позитивного результату застосування прикордонних заходів.
На початку сесії модератор Олександр Пахаренко, партнер Пахаренко и партнеры та директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством відзначив, спираючись на досвід компаній-правовласників, що з 1 липня 2021 року ситуація із захистом прав інтелектуальної власності на українській митниці почала покращуватись. Працює у новому форматі Митний реєстр об’єктів прав інтелектуальної власності, спрацьовує система аналізу ризиків, а вилучені товари утилізуються або складаються адмінпротоколи про порушення митних правил.
Міжнародний експерт з питань митниці EU4PFM Вітяніс Алішаускас, відповідаючи на питанняпро масштаб існуючих призупинень контрафактної продукції на прикладі країни ЄС, зупинився на досвіді Литви.
«Зазвичай затримання на митниці обчислюються грошима – це сума завданої шкоди або сума вартості товару. Але коли ми говоримо про контрафактну продукцію – ми кажемо, що ціна такої продукції дорівнює нулю, і ми не ведемо статистику контрафактної продукції», – пояснив В.Алішаускас.
За словами експерта, Литва, разом з іншими країнами ЄС організує рейди, які більше спрямовані на конкретну продукцію (як приклад – рейди спрямовані на виявлення підроблених продуктів харчування та алкогольних напоїв). Метою рейдів є не лише вилучення контрафакту, а й встановлення всього ланцюжка – від виробника, до розповсюдника.
Європейські митники та експерти, відзначив Вітяніс Алішаускас, постійно діляться з українськими колегами досвідом та рекомендаціями щодо боротьби з контрафактом. Чільне місце в цій боротьбі займають інформаційні системи – в ЄС не стоять на місці, зараз є можливість правовласнику товарного знаку подати в режимі онлайн заявку на внесення в систему заявки на контроль митницею руху відповідного товару. Країни ЄС постійно розвивають митні ІТ-системи і Україна також має передбачати оновлення таких систем, адже життя вимагає розширення їх функціоналу, вважає експерт.
Останнє слово у визначенні того, чи є товар підробленим, належить не митній лабораторії, а власнику товарного знаку, який подає заявку в систему COPIS. У випадку з’ясування, що товар підроблений, він знищується, але спочатку передається на митний склад, який має договір з ліцензованою компанією, яка займається утилізацією, пояснив В.Алішаускас.
У процесі знищення можуть брати участь і власник товару, і власник товарного знаку. Це можливо, але на практиці вони рідко беруть у цьому участь. Щодо витрат на знищення – то їх несе власник товарного знаку, розповів експерт.
«Важливою є робота з суспільством – ми вмовляємо людей не купувати та не використовувати такі товари, адже це небезпечно, особливо це стосується продуктів харчування. Також ми акцентуємо, що з підроблених товарів податків або взагалі не платять, або платять значно менше, а значить страждає бюджет. Проводимо цю роботу разом з асоціаціями власників товарних знаків», – роз’яснив В.Алішаускас.
Резюмуючи сказане, він наголосив, що для захисту своїх прав інтелектуальної власності на митному кордоні правовласник має зробити три основні кроки.
Перше — подати заявку на внесення до бази COPIS (централізована база даних інтелектуальної власності), що передбачає охорону торговельної марки та згоду компанії на затримання і знищення товару.
Другий аспект — лише правовласник може підтвердити контрафактність товару, тому за ним фінальне слово.
Третій момент – у разі знищення товару правовласник несе всі фінансові витрати. Також правовласник разом з митницею бере участь у роз’яснювальних компаніях для суспільства, підсумував міжнародний експерт з питань митниці EU4PFM Вітяніс Алішаускас.
Втілюємо зміни разом!