Досвід Литви з проєктного управління у державному секторі

Міжнародні експерти EU4PFM Ліна Фреюте та Паулюс Маяускас поділилися досвідом Литви з проєктного управління у державному секторі на семінарі для співробітників Міністерства фінансів Україні, що відбувся 4 листопада.

«Сьогодні ми говоритимемо лише про практику, покажемо, як проєктне управління зростало в Мінфіні Литви, розпочавшись із кількох ініціатив, поки у державі з’явилося розуміння, що проєктне управління має знайти своє місце у державному секторі», – зазначила, відкриваючи семінар, Юргіта Домейкієне, керівник проєкту EU4PFM, ключовий міжнародний експерт з HR/PAR, співавтор Програми вдосконалення громадського управління Литви на 2012-2020 роки та, зокрема, норми про упровадження проєктного управління у громадському секторі країни.

Учасники семінару на прикладі Міністерства фінансів Литви отримали знання про нормативне регулювання Литви у цій сфері, структурні зміни, процеси ініціювання, планування та контролю за реалізацією проєктів, оцінку зрілості проєктного управління та як це працює на прикладі чинних актуальних проєктів держустанови.

У 2021-2024 роках Уряд Литви планує здійснити 710 проєктів, 11 з яких наразі реалізовуються Міністерством фінансів Литви.

Один із них – 2-річний план щодо переходу понад 500 держорганів Литви, які до цього використовували 250 модифікацій 17 програм бухгалтерського обліку, перейти на єдину систему.

Під час семінару Ліна Фрюере, яка і очолила цей проєкт як чинний співробітник Міністерства фінансів Литовської Республіки детально ознайомила учасників семінару з усіма етапами планування та реалізації проєкту.

«Для Мінфіну важливо забезпечити цілі, ухвалені Урядом, – каже Ліна Фреюте – Основним документом є Програма уряду та Стандарт управління проєктами, затверджений Урядом Литви. Однакова система з управління проєктами діє у всій країні. У рамках Міністерства також забезпечено єдине внутрішнє функціонування системи управління проєктами».

Паулюс Маяускас розповів учасникам семінару про те, як Міністерство фінансів Литви, використовуючи засоби проєктного менеджменту, реалізувало ще один досить амбітний проєкт – «Боротьба з тіньовою економікою».

Важливість проєкту була обумовлена ​​тим, що тіньова економіка завжди перешкоджає вдосконаленню держпослуг, обмежує фінансування структурних реформ, а ті, хто працює в тіні, втрачають соціальні гарантії. Метою проєкту було створити додаткові умови для зменшення масштабів тіньової економіки, забезпечення добросовісної конкуренції, надання якісних державних послуг та соціальних гарантій громадянам.

«Дуже важливо у проєктному менеджменті, щоб завдання були здійсненними. Спільна робота кількох міністерств дозволила зробити завдання більш амбітними, легше комунікувати та знижувати потенційні ризики», – зазначив Паулюс Маяускас.

Використання проєктного підходу дало змогу чітко визначити цілі, розмежувати завдання та ролі, межі відповідальності всіх учасників, від міністерства фінансів, податкової служби до рядових членів команди, залучити усі зацікавлені сторони, сформувати бюджет та контролювати здійснення проєкту.

У рамках проєкту реалізовано податкову амністію, створено більше безкоштовних послуг платникам податків, спрощено процес сплати податків тощо.

«Проєктне управління у державному секторі – це цілеспрямована і мотивуюча робота задля досягнення конкретного матеріального результату, що супроводжується інструментами з виміру прогресу і вона може успішно застосовуватися в державному секторі», – каже Паулюс Маяускас.

Втілюємо зміни разом!