Офіційні висновки про можливість приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту очікуються у липні, – DG TAXUD
Фінальна оціночна місія Генерального директорату з питань оподаткування та Митного союзу Європейської комісії (DG TAXUD) завершила роботу з вивчення готовності України приєднатися до Конвенції про процедуру спільного транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарам, а також застосовувати NCTS на міжнародному рівні.
«На національному рівні Україна застосовує процедуру спільного транзиту з листопада 2020 року. Навіть в умовах воєнного стану через збройну агресію РФ, здійснено всі необхідні кроки для приєднання до системи міжнародного застосування процедури спільного транзиту та NCTS. Тому маємо всі підстави сподіватися на позитивні висновки місії», – розповів заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук.
Офіційні висновки щодо можливості запрошення України приєднатися до Конвенції про процедуру спільного транзиту очікуються у липні 2022 року. Після приєднання український бізнес зможе користуватися перевагами та спрощеннями спільного транзиту, якими користуються підприємства в 35-ти європейських країнах Конвенції. Окрім того, під час переміщення товарів у режимі спільного транзиту буде можливо працювати за принципом «один транспортний засіб – одна декларація – одна фінансова гарантія».
«Моніторингова місія визнала прогрес, досягнутий Україною в підготовці приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту, незважаючи на війну, що триває. Ми вітаємо досягнення у впровадженні нової транзитної системи в національному масштабі, технічну готовність розпочати міжнародне застосування NCTS, впровадження ІТ-процесів для спільної транзитної системи та початок впровадження фази 5 NCTS. Це дає впевненість, що, попри воєнні дії, Україна може виконати вимоги переходу до 5 фази NCTS синхронно з усіма країнами Конвенції. Місія приходить до висновку, що країна готова вступити до Конвенції, і вона рекомендуватиме Технічному комітету Конвенції надати Україні статус членства», – розповів керівник сектору транзиту / TIR, підрозділу митної політики DG TAXUD Міхаель Ратьє.
Місія працювала в онлайн-форматі 23-24 червня. До її складу увійшли представники DG TAXUD та трьох країн-учасниць Конвенції про процедуру спільного транзиту (Хорватія, Туреччина та Велика Британія), які також брали участь і у попередній оціночній місії, що дозволило оцінити очевидний прогрес України за півроку.
Нагадаємо, що попередня оціночна місія підтвердила повну технічну готовність України приєднатися до Конвенції. Такий висновок було зроблено на початку червня за результатами тестування на відповідність системи (Conformance Testing). Також було представники місії позитивно оцінили набутий досвід застосування Україною процедури розслідування порушень процедури спільного транзиту та реєстрації прибуття відмінною від задекларованої митницею (так звані diversions – відхилення). Українська сторона представила план ІТ безпеки у випадку надзвичайних ситуацій.
«Для нас важлива як допомога міжнародних партнерів у підготовці системи та організації процесу підтримки спільного транзиту, так і сам факт проведення оціночної місії у цей час, в період воєнних дій. Це дає впевненість, що, попри війну, наші партнери серйозно ставляться до намірів України приєднатися до європейської транзитної процедури», – зазначив заступник Голови Держмитслужби Владислав Суворов.
У роботі за програмою місії взяли участь представники Міністерства фінансів України, Держмитслужби, Офісу підтримки реформ при Мінфіні, Національного банку України, експерти Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами (EU4PFM), представники від бізнесу та гарантів.