Публічні закупівлі відіграють одну з ключових ролей у процесі переговорів про вступ України до ЄС

6 червня в місті Кропивницькому відбувся перший регіональний тренінг на тему: «Публічні закупівлі протягом періоду вступу до ЄС. Огляд потенційних юридичних і інституційних змін та стратегічних заходів для підвищення ефективності закупівель».

Захід організовано в рамках Компоненту 2 «Публічні закупівлі«Програми EU4PFM. У ньому взяли участь представники Міністерства економіки України, Антимонопольного комітету України, Кіровоградської обласної військової адміністрації, експерти Програми EU4PFM, представники Кіровоградської регіональної торгово-промислової палати, а також учасники процесу закупівель із Кіровоградської, Миколаївської, Дніпропетровської та Херсонської областей.

Ключовою метою регіональних тренінгів є налагодження ефективної комунікації зі стейкхолдерами у сфері закупівель щодо основних політик, що здійснюються за Стратегією та Планом дій із публічних закупівель (Розпорядження КМУ), а також ознайомлення з останніми змінами в законодавстві в контексті інтеграції України в ЄС. Таким чином, постала необхідність у підвищенні рівня обізнаності серед учасників закупівельних процесів стосовно заходів, спрямованих на модернізацію та професіоналізацію публічних закупівель.

Олександр Шатковський, старший правовий експерт Компоненту 2 EU4PFM з публічних закупівель, відкриваючи захід, підкреслив, що переговори про вступ України до ЄС розпочнуться саме з переговорної глави, присвяченої публічним закупівлям. «Питання ефективного використання бюджетних коштів стосується, зокрема, і публічних закупівель. Саме тому «перепрошивка» законодавства, правил і стабілізація цих правил у сфері закупівель є вкрай важливою», — додав експерт.

Ідеї та зміни, які вносяться на центральному рівні, повинні ґрунтуватися на досвіді та потребах регіонів. Зворотний зв’язок від публічних закупівельників з усіх куточків України є необхідним для злагодженої роботи як Міністерства економіки так і, зокрема, експертів Програми EU4PFM.

Сергій Шеремет, заступник начальника Кіровоградської ОВА, під час вступного слова зазначив: «Держава має виконати низку умов для вступу в ЄС. Адаптація та вдосконалення нормативного поля — один із напрямів, над яким сьогодні ми працюємо. Загалом обсяг коштів у сфері закупівель у період до повномасштабного вторгнення складав біля 18% ВВП. У воєнний час він знизився до близько 15%, але все ж залишається досить значним і має вплив як на бізнес у нашій країні так і на економіку загалом. З початком повномасштабного вторгнення стало зрозуміло, що законодавство про публічні закупівлі не завжди враховувало особливості здійснення закупівель у складний період. Тож уряд мав оперативно реагувати на такі зміни, і низку змін було внесено в наше нормативне поле в частині публічних закупівель, ми є цьому свідками, і цей процес продовжується і донині. Сьогоднішня зустріч є тому підтвердженням.»

У свою чергу, Тетяна Мішта, заступниця директора департаменту сфери публічних закупівель та конкурентної політики Мінекономіки, зазначила: «В надскладних умовах, яких ми опинилися, професія закупівельника набуває нового, більш потужного значення. Від якісної роботи закупівельників залежить те, як ми забезпечимо нашу державу, наші територіальні громади, а також добробут нашого суспільства. Сьогодні наша роль як представників Мінекономіки полягає в тому, щоби поділитися з вами тими напрацюваннями щодо нововведень закупівельного законодавства, яке розроблялося в попередні два роки вже в умовах війни, та поділитися з вами нашими планами, які затверджені Урядовою стратегією щодо розвитку сфери публічних закупівель.»

Програма EU4PFM продовжує і надалі підтримувати свої партнерські установи в реформуванні та розвитку системи публічних фінансів України, а також у пришвидшенні процесу вступу до ЄС.