EU4PFM розширює знання про публічні закупівлі під час навчального візиту до Латвії
Протягом 11–13 червня представники партнерських установ EU4PFM з України здійснили навчальний візит до Риги, Латвії, де мали можливість обмінятися досвідом та кращими практиками з латвійськими колегами у сфері публічних закупівель.
Основна увага під час візиту була прикута до питань контролю та нагляду за публічними закупівлями та угодами державно-приватного партнерства (ДПП)/концесійними угодами.
До складу української делегації увійшли представники Верховної Ради, Міністерства економіки, Рахункової палати, Державної аудиторської служби та Антимонопольного комітету. Зустрічі з латвійськими колегами дали змогу українським учасникам ознайомитися з латвійською системою контролю та нагляду за публічними закупівлями, вивчити кращі практики, виклики та рішення, що застосовуються в цій сфері.
У перший день візиту представники делегації відвідали Лабораторію інновацій Державної канцелярії Латвії, де дізналися про латвійський підхід до пілотування інноваційних проєктів у державному секторі. Учасники обговорили заходи та умови, необхідні для стимулювання інновацій, а також практичні приклади інноваційних рішень у державному секторі.
Під час наступної зустрічі з Державним аудиторським управлінням Латвії учасники детально ознайомилися з процесом аудиту. Сторони обговорили підходи як до фінансового аудиту, так і до аудиту доцільності, і, у випадку останнього, визнали необхідність встановлення критеріїв для оцінки об’єктів аудиту.
На другий день відбулася зустріч із представниками Центрального агентства з фінансування та укладання контрактів (CFCA) Латвії. Делегація отримала необхідні знання про реалізацію проєктів ДПП, практику нагляду та механізми контролю за проєктами, що співфінансуються різними інструментів. Щодо нагляду за ДПП, сторони визнали необхідність ретельного аналізу портфелю проєктів ДПП, щоб визначати ті проєкти, які забезпечують найкраще співвідношення ціни та якості та захищають державний бюджет від невиправданих витрат. Крім того, під час зустрічі були розглянуті різноманітні механізми нагляду, що застосовуються до проєктів, які співфінансуються різними фінансовими інструментами в Латвії.
Під час зустрічі з представниками Бюро моніторингу закупівель Латвії учасники порівняли функції Бюро з відповідними органами в Україні, підкресливши сильні сторони та ризики кожної інституційної та функціональної структури.
Активна участь української делегації забезпечила продуктивний обмін досвідом та знаннями. Учасники візиту обмінялися контактною інформацією для подальшої співпраці та впровадження отриманих знань та кращих практик в Україні.