Європейські партнери продовжують ділитися досвідом щодо адаптації митного законодавства для підготовки України до вступу в ЄС
EU4PFM продовжує консультації з Міністерством фінансів та Державною митною службою щодо узгодження Митного кодексу України з митним законодавством ЄС. Спираючись на досвід Польщі, дискусії допомагають в розробці стратегії цього критичного переходу.
Митне законодавство ЄС включає Митний кодекс Союзу (UCC), делеговані акти (DA), імплементаційні акти (IA), заходи торгової політики, некомерційні положення, міжнародні та рамочні угоди, директиви. Держави-члени можуть пропонувати додаткові положення, але основне митне законодавство ЄС залишається цілісним.
Магдалена Жечковська, експерт EU4PFM та колишній міністр фінансів Польщі (2022-2023), представила досвід Польщі щодо приведення законодавства у відповідність до митних правил ЄС. Стратегія повного приєднання Польщі, ухвалена задовго до її вступу в ЄС, пропонує цінний план для України. Методологічний підхід Польщі зумовив майже 1:1 відображення митної правової бази ЄС у національній системі. Ключові кроки включали створення спеціальної митної служби та формалізацію принципів функціонування через Постанову про митну службу та Митний кодекс.
Польща використовувала поетапний підхід консультацій, де спочатку розглядалися основи, а далі детальні положення та забезпечила всебічне залучення зацікавлених сторін. А гнучкість правової архітектури дозволила розробити створення меншого за обсягом Митного кодексу та перенесення якомога більшої кількості норм в імплементаційні акти.Стратегія Польщі дала кілька переваг. Митний кодекс, який потребував схвалення парламенту, був доповнений підзаконними актами, що дозволило швидше вносити зміни. Поетапний законодавчий процес сприяв оцінці та прийняттю Комісією ЄС напрацювань Польщі щодо приєднання.