EU4PFM представив ключові досягнення на 13-му засіданні Керівного комітету

Початок розробки нового Митного кодексу, міжнародне застосування NCTS Фази 5 та розробка Бюджетної декларації з використанням ІТ-рішення для бюджетного планування — ключові досягнення Проєкту та партнерських установ у першій половині 2024 року.

Про це сьогодні на 13-му засіданні Керівного комітету Проєкту EU4PFM оголосила керівниця EU4PFM Юргіта Домейкієне. Ці результати стануть важливими віхами на шляху України до членства в ЄС. EU4PFM також надав допомогу партнерським установам у підготовці до скринінгу, який офіційно розпочався 25 червня на міжурядових конференціях.

Традиційно захід зібрав усіх партнерів EU4PFM — представників Міністерства фінансів, Державної податкової служби, Державної митної служби, Європейської делегації в Україні, Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про розширення ЄС (DG NEAR) та міжнародних експертів. На засіданні обговорили результати, досягнуті в першій половині 2024 року, та завдання, які необхідно завершити в рамках поточної фази EU4PFM у другій половині року.

Розпочинаючи зустріч, Перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін подякував командам Представництва ЄС та EU4PFM за постійну всебічну підтримку та напрацювання необхідних передумов на шляху вступу України до Європейського Союзу:

«Протягом 2,5 років спільно із міжнародними партнерами удосконалюємо та реформуємо наші публічні фінанси в екстремальних умовах війни. Щоденні зусилля з пошуку внутрішніх і зовнішніх ресурсів для здійснення важливих оборонних та соціальних видатків поєднуються із відновленням середньострокового бюджетного планування як на державному так і місцевому рівнях. Працюємо над масштабною реформою управління публічними інвестиціями, трансформацією податкових та митних органів, розвитком управлінської підзвітності до європейських стандартів».

Розповідаючи про результати напрацювання, Перший заступник Міністра фінансів зауважив, що бюджетна декларація на 2025–2027 роки схвалена Урядом та подана до Верховної Ради, зміни до Бюджетного кодексу щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні вже найближчим часом будуть розглядати в сесійній залі:

«Також маємо значний прогрес із розробки нової, сучасної ІТ-системи для планування та моніторингу виконання державного бюджету. Завершено пілотування нової інформаційної системи онлайн-взаємодії Міністерства фінансів із розпорядниками коштів «ГРК-ВЕБ» та впроваджено систему в дослідну промислову експлуатацію. Збір пропозицій до Бюджетної декларації відбувався вже через цю систему. Завершена розробка трьох модулів для ІТ-системи Мінфіну та відбувається їхнє тестування», додав пан Улютін.

Зі свого боку заступник Міністра фінансів Олександр Грубіян наголосив, що кожен проєкт, який реалізується за підтримки EU4PFM, є вкрай необхідним для підтримки фінансової системи України:

«Система планування та моніторингу виконання бюджету, що складається з двох підсистем — це нова філософія планування бюджету. Вона створює цілу екосистему, що дозволяє Мінфіну працювати з розпорядниками коштів через єдине, юридично значиме, електронне вікно. Сьогодні всі документи подаються в Міністерство фінансів виключно в електронній формі. Окрім бюджетного процесу ми вже застосували платформу підсистеми АІС «ГРК-ВЕБ» до моніторингу соціальних виплат та зараз застосовуємо до Матриці реформ. Дякуємо експертам EU4PFM за підтримку у важкий для нашої країни воєнний період», — резюмував заступник Міністра фінансів.

Наразі 90% заходів, запланованих у Робочому плані EU4PFM, завершені або перебувають у процесі виконання. Це позитивний результат для команди Проєкту, враховуючи, що 10% заходів було призупинено або відкладено через воєнний стан.

Генрік Хюйтфельдт, керівник Секції «Державні фінанси, підтримка бізнесу та соціальної політики» Представництва ЄС в Україні, зазначив, що Проєкт наближається до завершення своєї поточної фази та наголосив на важливості своєчасного завершення запланованих заходів до кінця року:

«За останні шість місяців ми досягли значного прогресу у виконанні поставлених завдань, — продовжив пан Хюйтфельдт. «Я хотів би виділити низку ключових досягнень Проєкту з початку 2024 року. Серед них — початок міжнародного застосування NCTS Фази 5 в рамках Процедури спільного транзиту, успішне завершення підготовчої роботи з обміну інформацією про фінансові рахунки та розробка Середньострокової бюджетної декларації на 2025–2027 роки з використанням інтегрованого ІТ-рішення для бюджетного планування, що відповідає одному з ключових індикаторів Плану для Ukraine Facility

Юльда Кіеліте, очільниця відділу із соціальної та економічної державної політики у DG NEAR, підтвердила непохитну відданість ЄС підтримці України на шляху до євроінтеграції. Відтак, 25 червня відбулася перша міжурядова конференція, на якій було розпочато переговори про вступ України до ЄС:

«Минулого тижня ми провели першу двосторонню скринінгову зустріч, присвячену Главі 5 «Публічні закупівлі». Восени заплановано низку таких зустрічей, які охоплять усі глави переговорів. Їхньою метою стане глибока оцінка відповідності українського законодавства, адміністративної спроможності та амбітних планів реформ у кожній сфері. Саме тому надзвичайно важливо, щоб Україна чітко продемонструвала свій прогрес у наближенні до стандартів ЄС, інтенсифікувавши підготовку до цих зустрічей», зазначила пані Кіеліте.

Керівниця EU4PFM Юргіта Домейкієне поінформувала учасників, що в другій половині 2024 року Проєкт зосередиться на наданні допомоги в проведенні скринінгу та переговорної діяльності. Це допоможе партнерським установам привести українське законодавство у відповідність до законодавства ЄС у сфері управління публічними фінансами. Посилення адміністративної спроможності партнерських інституцій у напрямах, які можуть вплинути на оцінку прогресу під час переговорного процесу (управління, стратегічне планування, боротьба з корупцією, компетенції персоналу, особливо в митній сфері), також буде ключовим аспектом діяльності EU4PFM.

Заключне засідання Керівного комітету поточної фази EU4PFM заплановано на лютий 2025 року.