«На шляху до інтенсивної євроінтеграції» – EU4PFM представив результати та пріоритети на 15-му засіданні Наглядового комітету
2 липня відбулося 15-те засідання Наглядового комітету EU4PFM, під час якого команда Проєкту представила огляд своєї діяльності.
Юргіта Домейкієне, керівниця компонентів 1, 3 і 4 EU4PFM, привітала учасників зустрічі та подякувала українським партнерам за стійкість і віддану роботу в умовах постійної російської агресії. Разом із командою Проєкту пані Домейкієне презентувала ключові досягнення за перше півріччя 2025 року та окреслила плани до кінця року:
«Цей період можна назвати “сезоном скринінгів” для нашого Проєкту. Ми активно підтримували Міністерство фінансів, Державну податкову та митну служби у підготовці до скринінгу – передусім за Розділами з оподаткування та митниці. Наразі наші експерти залучені до підготовки до скринінгу за розділом “Власні ресурси”, який відбудеться у вересні».
Серед ключових результатів EU4PFM у звітному періоді:
- підтримка розробки проєкту Державного бюджету на 2026 рік із використанням програмного забезпечення для бюджетного планування;
- подання до Верховної Ради законопроєкту щодо імплементації Директиви DAC7 (обмін інформацією з цифрових платформ);
- розробка першої редакції нового Митного кодексу на основі Митного кодексу ЄС (UCC);
- запуск пілотного проєкту з питань внутрішнього контролю у Міністерстві юстиції.
Відкриваючи зустріч, Перший заступник Міністра фінансів України Денис Улютін подякував експертам Представництва ЄС в Україні та EU4PFM за плідну співпрацю у впровадженні реформ та якісний дороговказ для подальшої реалізації реформ.
«Спільно з EU4PFM ми фіналізуємо розробку сучасної ІТ-системи для планування та моніторингу виконання бюджету, з особливим фокусом на аналітичний блок, який має повністю відповідати потребам користувачів. Також приділяємо велику увагу розвитку внутрішнього державного фінансового контролю — вже запущено пілотний проєкт у Міністерстві юстиції, який допоможе удосконалити нормативну базу.
Працюємо над оновленням підходів до програмно-цільового бюджетування та результативності бюджетних програм. Розвиваємо систему компетенцій внутрішніх аудиторів і навчальні програми. У сфері обліку оновлюємо Стратегію модернізації бухгалтерського обліку в державному секторі з урахуванням європейських практик.
У сфері міжнародного оподаткування маємо вагомий прогрес. Уряд схвалив законопроєкт щодо автоматичного обміну інформацією через цифрові платформи. Ми також підготувалися до скринінгу за розділом оподаткування та розраховуємо на подальшу експертну підтримку в імплементації директив ЄС», – наголосив під час виступу Денис Улютін.
За словами Дениса Улютіна, це лише частина результатів за останні пів року. Далі фокус буде на сферах, визначених у результатах скринінгу, які відображені в Дорожній карті реформ. Саме вони стануть основою нової Стратегії управління державними фінансами (УДФ).
Генрік Вітфельт, керівник відділу державних фінансів, підтримки бізнесу та соціальної політики Представництва ЄС в Україні також високо оцінив роботу Проєкту:
«За останні шість місяців ми стали свідками успішного проведення весняних переговорів щодо Розділів 16 і 29, які охоплюють митну та податкову сфери. Завдяки злагодженій співпраці між усіма партнерами, зокрема проведенню імітаційних сесій та підготовці до скринінгу, ці зустрічі були добре організовані та ефективні. Попереду – інтенсивний процес вступу до ЄС, і Проєкт уже довів свою спроможність надавати всебічну підтримку на цьому шляху».
Зі свого боку заступник Міністра фінансів Олександр Грубіян наголосив, що за експертної допомоги EU4PFM завершено розробку високорівневого дизайну приватної хмари для системи управління державними фінансами, а також галузевого центру кібербезпеки.
«На фінальній стадії — аналіз прикладної частини цієї системи з точки зору кібербезпеки. Вже проведено успішне опрацювання із Державною митною службою, далі — обговорення з Державною податковою службою. Усі напрацювання найближчим часом будуть винесені на розгляд IT-комітету Міністерства фінансів. Ми також працюємо з EU4PFM над можливою ліцензійною підтримкою системи Business Intelligence Мінфіну — це ще один крок до сучасної, ефективної та прозорої фінансової системи», – повідомив Олександр Грубіян.
Пріоритети Проєкту на 2025 рік:
Модернізація бюджетного процесу
- Посилення спроможностей Мінфіну у застосуванні європейського досвіду та наближення бюджетної системи до стандартів ЄС;
- Підтримка розробки Стратегії управління державними фінансами на 2026 рік і надалі;
- Завершення пілоту з внутрішнього контролю в Міністерстві юстиції та поширення рекомендацій на інші установи;
- Сприяння гармонізації національних стандартів внутрішнього аудиту з оновленими Глобальними стандартами внутрішнього аудиту;
- Подальше наближення національних стандартів бухгалтерського обліку до МСБОДС (IPSAS).
Оподаткування
- Підтримка розробки законопроєктів щодо ATAD та вторинного законодавства в межах DAC7;
- Оцінка готовності ДПС до впровадження технічних регламентів та ІТ-рішень ЄС;
- Завершення розробки ІТ-рішення e-Audit;
- Підтримка впровадження рекомендацій із Звіту про розширення та результатів скринінгу.
Митний напрям
- Завершення розробки нового Митного кодексу та пов’язаних підзаконних актів;
- Завершення обговорень щодо ключових ІТ-систем митниці та підготовка дорожньої карти щодо їх сумісності з ІТ-системами ЄС;
- Просування розробки NCTS Фази 6 та запуск Контактного центру Держмитслужби.
Управління та HR
- Запуск розробки Антикорупційної програми на 2026 рік і далі;
- Продовження впровадження Рамки компетенцій у партнерських установах;
- Підтримка розробки та впровадження сучасних інструментів управління персоналом.
З огляду на ці пріоритети, EU4PFM залишається відданим підтримці сталих реформ у сфері управління державними фінансами в Україні та зміцненню інституційної спроможності на шляху до членства в ЄС.
У заході взяли участь представники ключових партнерських інституцій — Міністерства фінансів, Державної податкової служби, Державної митної служби, а також Представництва ЄС в Україні, Європейської комісії, Центрального агентства з управління проєктами (CPMA) та міжнародні експерти.
Наступне засідання Наглядового комітету заплановано на січень 2026 року.