Державний внутрішній фінансовий контроль — ключова реформа для прозорого управління державним сектором

Сьогодні EU4PFM разом із Міністерством фінансів провели другу конференцію «Державний внутрішній фінансовий контроль: перспективи розвитку 2.0».

Захід був присвячений обговоренню конкретних кроків для впровадження ефективного внутрішнього контролю в державних органах.

Понад 180 керівників держсектору з різних державних установ, зокрема Кабінету Міністрів, Верховної Ради та ключових міністерств, узяли участь у конференції в онлайн та оффлайн-форматах.

Серед ключових спікерів були Денис Улютін, перший заступник Міністра фінансів, Хенрік Вітфельт, керівник операційного відділу II: державні фінанси, підтримка бізнесу та соціальної політики, Представництва ЄС в Україні, Манфред ван Кестерен, міжнародний експерт EU4PFM із державного внутрішнього фінансового контролю, Ігор Буграк, директор Департаменту гармонізації державного внутрішнього фінансового контролю Міністерства фінансів, а також представники SIGMA/ОЕСР та Комітету з питань аудиту Європейської комісії.

Виступаючи з вітальним словом, заступник Міністра Денис Улютін підкреслив, що реформа фінансового контролю є невід’ємною частиною євроінтеграції: «Вступ України до ЄС — ключовий пріоритет України сьогодні. Наше майбутнє у ЄС залежить від того, наскільки швидко і якісно ми реформуємо різні галузі відповідно до кращих світових стандартів. Мінфін, зокрема, робить усе, щоб наблизити українську галузь фінансового контролю до європейських норм, у тому числі завдяки реформуванню ДВФК. Це інструмент керівників держорганів, який дає їм змогу ефективно управляти установою. Культура прозорого звітування керівників допоможе надавати суспільству максимально якісні послуги, використовуючи наявні ресурси якомога ефективніше. Це дуже важливо ще й з огляду на надходження значних обсягів зовнішнього фінансування від міжнародних партнерів для відновлення і модернізації України», — зазначив пан Улютін.

Своєю чергою, Хенрік Вітфельт також наголосив на критичній ролі державного внутрішнього фінансового контролю в процесі євроінтеграції України. «Минулого тижня українська делегація в Брюсселі взяла участь у скринінговому засіданні, що стало першим раундом переговорів щодо Глави 32, яка стосується зовнішнього та внутрішнього аудиту та контролю, а також конкретних домовленостей, пов’язаних із зусиллями в боротьбі із шахрайством і корупцією. Україна та Європейська Комісія детально обговорили прогалини та задачі, необхідні для узгодження зі стандартами ЄС. Підтримка з боку ЄС у рамках Програми EU4PFM щодо вдосконалення ДВФК триває», — додав пан Вітфельт.

На конференції розглянули низку питань, зокрема, європейську перспективу фінансового менеджменту та контролю, результати оцінки SIGMA та інноваційні підходи до розвитку внутрішнього фінансового контролю за допомогою аудиторських комітетів.

Манфред ван Кестерен представив бачення ЄС щодо подальшого розвитку ДВФК в Україні та наголосив на ключових сферах для подальшого розвитку. «Озираючись назад, варто визнати, що Україна досягла значних успіхів завдяки зусиллям Департаменту гармонізації державного внутрішнього фінансового контролю Мінфіну. Йдеться про створення міцної законодавчої бази як для внутрішнього аудиту, так і для внутрішнього контролю, впровадження ефективних програм навчання та розвитку, надання методологічної підтримки з боку Мінфіну, створення Аудиторських комітетів та цифровізацію процесів державного фінконтролю — зараз ми інтенсивно працюємо над розробкою Порталу ДВФК. Однак реформа потребує подальших зусиль. Завдяки підтримці ЄС, у рамках Програми EU4PFM, ми зможемо пришвидшити цей процес і забезпечити її успіх», — зазначив пан ван Кестерен.

Під час презентації експерт також наголосив на вирішальній ролі вищого керівництва в розвитку ДВФК та поділився своїм баченням щодо цього:

Перша конференція з ДВФК, що відбулася в лютому, зібрала понад 130 керівників внутрішнього аудиту, підтвердивши високий рівень зацікавленості в реформуванні системи державного внутрішнього фінансового контролю.

EU4PFM і надалі залишається надійним партнером Міністерства фінансів у процесі євроінтеграції, забезпечуючи незмінну підтримку у впровадженні реформ.