Експерти EU4PFM зустрілися з CDTO Держмитслужби для обговорення стану виконання Довгострокового національного стратегічного плану цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації української митниці.

Під час візиту до Києва міжнародний IT-експерт EU4PFM Драган Єремич зустрівся з представниками Держмитслужби на чолі з Олегом Ніколайчуком, заступником Голови з цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації. У зустрічі також взяв участь Вітяніс Алішаускас, ключовий міжнародний експерт EU4PFM з митних питань. Під час обговорення учасники наради зосередилися на ключових питаннях, які визначають майбутнє митних IT-систем в Україні.

IT-архітектура нової автоматизованої системи митного оформлення митних органів (АСМО Центр)  була нещодавно представлена на зустрічі з DG TAXUD, де її, орієнтований на виконання сервісних функцій, дизайн отримав позитивні відгуки. Додатково експерти EU4PFM розробили концептуальну записку, яка містить опис останніх світових тенденції в побудові складних IT-архітектур. Під час зустрічі було погоджено, що Драган Єремич найближчим часом представить зазначену концептуальну записку , забезпечивши її відповідність поточним зусиллям цифрової трансформації, для подальшого розгляду її командою Держмитслужби.

Держмитслужба активно працює над розробкою національних митних ІТ-систем, які будуть інтегровані з іншими державними установами та європейською системою, забезпечуючи при цьому високий рівень кібербезпеки. «Недавня кібератака на державні системи України підкреслила нагальну необхідність посилення захисту даних і запобігання витоку інформації», – наголосив Олег Ніколайчук.

Учасники також обговорили процес консолідації IT, який наразі триває, та розробку дорожньої карти. Було погоджено, що детальну  дорожню карту Держмитслужби щодо подальшої консолідації IT-послуг слід розробити з урахуванням наданих коментарів до опитувальника, підготовленого Мінфіном  і узгодити з новим стратегічним планом цифрового розвитку на період до 2030 років.

Під час зустрічі були порушені кілька критичних питань, які впливають на інтеграцію митних IT-систем. «Розробка та затвердження стратегічної документації та технічних специфікацій є ключовими для подальшого розвитку митниці», – сказав Драган Єремич. «Наші експерти готові підтримати митну службу у розробці нормативно-правових актів відповідно до європейських стандартів, і ми маємо великий досвід у цій сфері».

Окрім питань впровадження додаткових елементів інформаційної безпеки та необхідності вирішення кадрових питань при формуванні команди, яка буде постійно моніторити спрацювання систем кібербезпеки, на зустрічі також підкреслили необхідність уніфікації термінології для забезпечення спільного розуміння процесів та ефективної співпраці з міжнародними партнерами. Вітяніс Алішаускас наголосив: «Для синхронізації процесів та розробки єдиної операційної стратегії необхідно розробити Довгостроковий національний стратегічний план цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації Держмитслужби на період до 2030, який стане дорожньою картою для цієї роботи».

Під час зустрічі також була представлена система митних рішень CDS.UA, яка дозволяє компаніям подавати заявки на статус AEO та авторизацію спрощених процедур (включаючи транзит). Таким чином, два з десяти видів рішень були реалізовані, а функціональність системи забезпечує їх обробку в електронній формі. Після повної реалізації всі процеси прийняття рішень, а також реєстрація та застосування результатів будуть здійснюватися за допомогою цієї системи. Експерти підкреслили, що система добре спроектована і має необхідну ємність даних для майбутнього взаємного визнання.

Експертні команди EU4PFM та Держмитслужба продовжать тісну співпрацю для фіналізації технічних специфікацій програмного забезпечення, розробки моделі захисту даних, оновлення IT-плану дій та подальшої актуалізації  Довгострокового національного стратегічного плану цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації на період до 2030 року.