Підтримка розвитку системи публічних закупівель України — пріоритет другого компоненту Проєкту EU4PFM
1 січня цього року Проєкт ЄС «Підтримка реформи публічних закупівель в Україні» після реструктуризації увійшов до складу Проєкту EU4PFM в якості Компоненту 2: Публічні закупівлі.
Основною метою роботи Компоненту на 2024–2025 роки є підтримка розвитку системи публічних закупівель в Україні. Про це заявив Ерікс Мезаліс, керівник Компоненту 2 з публічних закупівель Проєкту EU4PFM, під час відкриття першого засідання Наглядової ради Компоненту 2 «Публічні закупівлі» Проєкту EU4PFM.
У заході взяли участь партнерські установи другого Компоненту, серед яких представники Міністерства економіки України, Антимонопольного комітету України, Рахункової палати України, Державної аудиторської служби України, а також представники Представництва ЄС в Україні та Центрального агентства з управління проєктами (CPMA). Сторони зібралися, щоб обговорити основні пріоритети та очікування партнерів, а також завдання Робочого плану на 2024 рік, зокрема:
- Подальше приведення нормативно-правової бази у сфері закупівель у відповідність до законодавства ЄС
- Посилення інституційної спроможності стейкхолдерів у сфері публічних закупівель
- Покращення знань, навичок та обізнаності органів нагляду у сфері закупівель
- Посилення бази для професіоналізації публічних закупівельників, розширення доступу до ринку закупівель
- Підвищення обізнаності громадськості щодо реформи публічних закупівель
Заступниця Міністра економіки України Надія Бігун під час вступної промови висловила вдячність стороні ЄС за консультаційну допомогу в процесі розробки нового законопроєкту про публічні закупівлі. Пані Бігун також наголосила, що на шляху до євроінтеграції Україні й надалі буде необхідна підтримка з боку Проєкту щодо гармонізації українського законодавства з директивами ЄС. Для досягнення цієї мети було озвучено потребу в наданні відповідних роз’яснень та презентації кращих практик щодо того, як нові інструменти та підходи, згадані в законопроєкті, функціонують у країнах ЄС.
Хенрік Вітфельт, керівник сектору економічної та соціальної політики Представництва ЄС в Україні, підкреслив, що належне функціонування системи публічних закупівель має вирішальне значення для забезпечення стабільності та оборони країни, особливо в умовах воєнного стану. «Ефективність та прозорість державних тендерів також є ключовими чинниками процесу відновлення. Тому публічні закупівлі поряд з аудитом мають важливе значення як під час війни, так і під час подальшого процесу відновлення. Зараз саме час сфокусуватися на цих питаннях. Україна має амбітний порядок денний, у якому основна увага приділяється приведенню її законодавчої бази у відповідність до директив ЄС. Це стосується законодавства про публічні закупівлі, державно-приватне партнерство, концесії та оборонні закупівлі. Необхідно й надалі зміцнювати потенціал управління процесами у сфері публічних закупівель», — зазначив пан Вітфельт.
Заступниця директора Центрального агентства з управління проєктами (CPMA) Раса Сураучієне повідомила, що на початку року до портфелю УДФ на 2024–2025 роки приєднався додатковий компонент «Публічні закупівлі». «Центральне агентство з управління проєктами впроваджує весь портфель програми EU4PFM в Україні з 2019 року. Ми раді розпочати співпрацю з новими партнерськими установами в Україні. У Литві ми завжди відповідали за проєкти закупівель, і наразі ми виконуємо функцію нагляду за кількома тисячами таких проєктів. CPMA готове працювати з українськими партнерами для покращення управління державними фінансами, зокрема, у сфері публічних закупівель», — додала пані Сураучієне.
У 2024 році команда експертів EU4PFM в рамках Компоненту 2 «Публічні закупівлі» продовжить надавати підтримку українським партнерам. Її діяльність буде спрямована на реалізацію реформи публічних закупівель, а також на допомогу у досягненні прогресу та стійкості національної системи закупівель в умовах воєнного часу з урахуванням потреб відновлення.
Наступне засідання Наглядової ради заплановане на вересень 2024 року.