EU4PFM розпочав навчальний візит до Праги з питань державного внутрішнього фінансового контролю

Сьогодні в рамках Компоненту 1 “Модернізація бюджетного процесу” Програми EU4PFM розпочався навчальний візит до Чеської Республіки.

Протягом трьох днів чеські експерти ділитимуться своїми знаннями та досвідом у сфері державного внутрішнього фінансового контролю (ДВФК) з українськими колегами з Департаменту гармонізації державного внутрішнього фінансового контролю Міністерства фінансів України.

Навчальний візит має на меті обмінятися із чеськими колегами досвідом реформ у сферах фінансового менеджменту, контролю та внутрішнього аудиту. Ознайомлення з практикою в цих сферах у країнах-членах ЄС, таких як Чеська Республіка, допомагає Україні формувати свої реформи.

Заступник Міністра фінансів Чеської Республіки Іржі Валента у своєму вітальному слові висловив готовність чеської сторони до співпраці та обміну досвідом.

У перший день навчального візиту представники департаменту гармонізації Міністерства фінансів Чеської Республіки представили свою поточну організаційну структуру та ключові завдання. Крім того, окреслили законодавчу базу, пов’язану з фінансовим управлінням і контролем, а також внутрішнім аудитом. Були презентовані та обговорені такі сфери, як практична реалізація управління ризиками, а також специфіка чеських систем внутрішнього контролю в державних установах. Ці особливості включали такі аспекти, як управлінська відповідальність та підзвітність щодо ефективного, результативного та економного використання державних коштів, а також ключові елементи контролю у важливих фінансових процесах (принцип «4-х очей», розподіл обов’язків). Крім того, були представлені інструменти розбудови потенціалу внутрішнього аудиту, такі як навчання та сертифікація за допомогою різних засобів.

У свою чергу, представники Департаменту гармонізації державного внутрішнього фінансового контролю Мінфіну України також представили свою поточну організаційну структуру та ключові зусилля з реформування ДВФК. Крім того, були презентовані ключові виклики на основі звітів про оцінку поточного стану справ. Це стало гарним мостом до післяобідньої сесії, на якій обговорювалися виклики, а також шляхи їхнього вирішення.

Чеські колеги продемонстрували, що низка реформ усе ще перебуває на стадії розробки, починаючи з пропозицій щодо оновлення закону про фінансовий контроль (так званий Закон про фінансовий контроль). Це оновлення має на меті модернізувати, спростити та впорядкувати загальну систему внутрішнього контролю державних фінансів. Посилення механізмів внутрішнього контролю, краща узгодженість із принципами належного фінансового управління, кращий зв’язок ризик-орієнтованих підходів до внутрішнього контролю та аудиту, а також забезпечення існування задокументованих аудиторських слідів, пов’язаних з управлінням державними коштами, — ось деякі з ключових питань, представлених у документі.

Обговорення викликів, які стоять перед обома департаментами, призвело до цікавого обміну думками, у процесі якого стали очевидними як поточні спільні виклики, так і їхні відмінності.

Наступні два дні будуть зосереджені на поглибленні цієї дискусії, зокрема, з представниками організацій державного сектору, відповідальних за впровадження принципів, обговорених у перший день.

EU4PFM залишається непохитним у своїй підтримці Міністерства та готовий надавати допомогу для прискорення вступу України в ЄС.