EU4PFM допомагає Міністерству фінансів України зміцнювати інституційну культуру
Яким має бути Кодекс етики та поведінки державного службовця? Про це йшлося на зустрічі, що відбулася 30 вересня 2021 року за участю представників Міністерства фінансів України із експертами Проєкту EU4PFM з антикорупційної політики та доброчесності Квентіном Рідом, Чеська Республіка, та Гораном Клеменчічем, Словенія.
Цей захід – можливість для співробітників відділу з питань запобігання та виявлення корупції та департаменту роботи з персоналом та організаційного розвитку секретаріату, Офісу підтримки реформ Мінфіну ознайомитися із міжнародним досвідом з оцінки корупційних ризиків та впровадження кодексів етики та поведінки державного службовця у країнах Європи.
Горан Клеменчіч під час заходу відзначив, що Україна має найрозвиненіший антикорупційний апарат серед усіх країн Європи, що часто звучить як приклад того, як подібні реформи мають відбуватися у інших країнах. Водночас це свідчить і про досить великі виклики, які доводиться вирішувати державі у сфері протидії корупції. Належна робота з оцінки корупційних ризиків, виявлення причин корупції та застосування заходів для їх усунення, посилення культури доброчесної поведінки через розробку та впровадження кодексів етики та поведінки державного службовця та інші заходи можуть дати синергетичний ефект у протидії корупції, переконані експерти.
Кодекси поведінки державних службовців розроблені у багатьох країнах. Упроваджено такі документи і в Раді Європи, прикладом чого є Типовий кодекс поведінки державних службовців Ради Європи, Європейський кодекс належної адміністративної поведінки.
«Кодекс – це не лише набір правил, механізм відстеження порушень і накладення санкцій. Цей документ визначає стандарти як поведінки службовця, чого громадянин може очікувати від державного службовця. Кодекс – це і засіб, за допомогою якого співробітники можуть захистити себе від неправомірного тиску, як зсередини організації, так і ззовні, – говорить Квентін Рід. – Кодекси знаходяться посередині між принципами та законами. Йдеться не просто про заборони. До якої міри можна примусити виконати закон? Завдяки кодексу ми намагаємося створити інституційну культуру».
Учасники зустрічі обмінялися думками з приводу питань, які зазвичай повинні бути висвітлені у Кодексі, а саме:
- трудова етика;
- лояльність;
- ставлення до інших;
- неупередженість;
- прозорість і конфіденційність;
- конфлікт інтересів;
- як бути з подарунками;
- політичний нейтралітет;
- корупція;
- застосування Кодексу;
- відповідальність за порушення.
Для успішного впровадження кодексу, за словами експертів, також важливо і заохочення участі співробітників у його розробці і широка система навчання його застосуванню. Під час заходу також було відзначено, що Етичний кодекс для державних службовців США 1989 року був прийнятий після 2 років консультацій із держслужбовцями країни та впроваджено широке онлайн-навчання.
Учасники зустрічі обговорили можливості застосування європейського досвіду у цій сфері під час розробки проєкту Кодексу етики посадових осіб Міністерства фінансів України.
Втілюємо зміни разом!