EU4PFM надав експертно-методологічну підтримку розробці проєкту Порядку встановлення відповідності умов контрольованих операцій із сировинними товарами за принципом «витягнутої руки»

7 вересня Міністерство фінансів України спільно з Комітетом підприємців з податкових питань Торгово-промислової палати України / Ukrainian CCI презентували проєкт Порядку встановлення відповідності умов контрольованих операцій із сировинними товарами принципу «витягнутої руки».

Проєкт документу підготовлено Міністерством фінансів та Державною податковою службою України. Експертно-методологічну підтримку надано проєктом EU4PFM.

Як зауважила заступниця Міністра фінансів України Світлана Воробей, презентацією було розпочато публічне обговорення проєкту документу, метою якого є його доопрацювання спільно із представниками бізнесу перед остаточним ухваленням. 

Людмила Паламар, директор Департаменту міжнародного оподаткування Міністерства фінансів України, зазначила що фахівців ОЕСР  здійснили експертний  аналіз   Проекту Порядку і  приєднаються до обговорення Проєкту з бізнесом 23 вересня. 

«Україна не стоїть осторонь цих процесів і продовжує впровадження світових стандартів, спрямованих на протидію розмивання податкової бази та висновку прибутку з-під оподаткування», відзначив під час заходу ключовий міжнародний експерт з податкових питань проєкту EU4PFM в Україні Паулюс Маяскас.  За його словами, завдяки всім ініціативам, інституції у сфері управління державними фінансами, а особливо Державна податкова служба України зможуть підвищити рівень взаємодії з платниками податків та покращити ризик-орієнтовані підходи та аналітичну спроможність з метою зменшення ризиків недотримання платниками вимог податкового законодавства в сфері трансфертного ціноутворення.

«Ми очікуємо, що цей покроковий алгоритм, в основі якого – досвід перевірок та конкретні приклади і кейси, дасть змогу платникам самостійно проаналізувати та відкоригувати свої податкові зобов’язання», зауважила начальник управління трансфертного ціноутворення Департаменту податкового аудиту Державної податкової служби України Катерина  Риженкова.

Нагадаємо, що Законом України від 16 січня 2020 № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві» внесені зміни щодо встановлення відповідності умов контрольованих операцій із сировинними товарами принципом «витягнутої руки» (підпункти 39.3.3.4-39.3.3.8 Кодексу).

Вдосконалення правил трансферного ціноутворення  для сировинних товарів є важливим для України, адже частка сировинних товарів у структурі українського експорту складає більше 50%.

Впроваджуючи нововведення в регулювання правил трансферного ціноутворення, Україна частково імплементує Крок 8-10 Плану BEPS.

Улітку 2020 року  було утворено робочу групу у складі представників Міністерства фінансів України, Державної податкової служби України, експертів проєкту EU4PFM з метою  розробки підзаконних актів для подальшої імплементації  змін до законодавства.

На сьогодні за підтримки проєкту EU4PFM:
– розроблено та опубліковано Рекомендований перелік джерел інформації для отримання котирувальних цін;
– затверджено Перелік сировинних товарів, для яких непов’язані особи у якості орієнтира для встановлення ціни неконтрольованих операцій використовують котирувальні ціни;
– надано допомогу в підготовці проєкту загального порядку встановлення відповідності умов контрольованих операцій із сировинними товарами та специфічних порядків під кожен вид сировини, а саме:
o з експорту зернових, олійних культур та продуктів їх переробки;
o з експорту залізорудної сировини;
o з імпорту енергетичного та коксівного вугілля;
o з імпорту нафтопродуктів та зріджених вуглеводневих газів;
o з експорту та імпорту феросплавів;
o експорту чавуну, брухту чорних металів та металопродукції з чорних металів.

З проєктом Порядку можна ознайомитися за посиланням:

«Завдання нормативного документу – дати спільне розуміння застосування правил трансферного ціноутворення до операцій із сировинними товарами усім зацікавленим учасникам платникам податків, податковим органам, суддям», – зауважив Роман Луцій.
Проєкт розміщено на сайті Міністерства фінансів України для отримання пропозицій чи коментарів від представників бізнесу до 21 вересня 2021 року
Одержані пропозиції та питання будуть обговорюватися із експертами та представниками бізнесу під час круглого столу 23 вересня 2021 року.
Довідково: Принцип «витягнутої руки» – це міжнародний стандарт, який переважно використовується для визначення обсягу оподатковуваного прибутку платника податку, що бере участь у контрольованій операції. Обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованих операціях, вважається таким, що відповідає принципу «витягнутої руки», якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов’язаними особами у зіставних неконтрольованих операціях. Якщо умови в одній чи більше контрольованих операціях не відповідають принципу «витягнутої руки», прибуток, який був би нарахований платнику податків в умовах контрольованої операції, що відповідає зазначеному принципу, включається до оподатковуваного прибутку платника податку.

Втілюємо зміни разом!