EU4PFM підтримує зусилля Державної митної служби у посиленні профілактичної діяльності у сфері протидії корупції

28 вересня 2021 року за експертної підтримки EU4PFM проведено семінар-тренінг щодо міжнародного досвіду з розробки методології проведення оцінки корупційних ризиків та впровадження етичних кодексів.

Тренерами заходу, участь у якому взяли керівники усіх антикорупційних підрозділів регіональних відділень Державної митноъ служби України, стали експерти EU4PFM з антикорупційної політики та доброчесності Квентін Рід, Чеська Республіка та  Горан Клеменчіч, Словенія.

З вітальним словом до учасників заходу звернулися  заступник Голови Державної митної служби України Владислав Суворов та міжнародний експерт проєкту з EU4PFM Едвардас Жукаускас.

«Митна служба, органи поліції, прокуратури, сфера державних закупівель тощо мають високий ризик корупції у кожній країні. Питання в тому що можна з цим зробити?» – зауважив під час заходу Горан Клеменчіч.

Міжнародні експерти, що мають багаторічний досвід роботи у антикорупційних органах, поділилися методологією виявлення корупційних ризиків, яка застосовується у Словенії, Чехії  та інших країнах Європи. Квентін Рід акцентував увагу присутніх на методах виявлення корупційних ризиків, серед яких співбесіди, опитування, аналіз законодавчих актів та нормативної бази та інших офіційних та неофіційних документів тощо.

Окрему увагу було приділено таким заходам виявлення ризиків як інспекція, аудит, фінансовий контроль.

Учасники тренінгу також мали змогу подискутувати щодо видів корупційних ризиків, зокрема, наприклад, положень правових актів, що сприяють або підвищують ймовірність корупції та / або інших порушень доброчесності. Наприклад, які створюють надмірну свободу дій для посадових осіб;  не встановлюють адекватних механізмів забезпечення відповідальності посадових осіб і установ за прийняті рішення;  не вимагають достатньої прозорості щодо рішень або дій, які регулюються правовим актом; надають переваги конкретним інтересам без обґрунтування тощо.

Учасники тренінгу мали змогу отримати відповіді на запитання:

  • хто і як має оцінювати корупційні ризики;
  • які галузі митного адміністрування повинні бути в центрі уваги;
  • які вразливі місця існують у цих областях;
  • які методи слід використовувати для виявлення ризиків та їх причин;
  • які заходи ми можемо отримати в результаті тощо.

«Коли арешт відбувся, антикорупційні заходи лиш тільки починаються», – наголосив Горан Клеменчіч.

Якщо кримінальне провадження виявляє мотив корупційного злочину, то завданням антикорупційних підрозділів є аналіз причин, які таку поведінку зробили можливою, та розробка заходів протидії їй у майбутньому. Виявляти причини корупційних діянь та усувати їх – у цьому і полягає основна функція антикорупційних підрозділів, було наголошено на тренінгу.

За його словами, важливо, щоб винні у корупційних діяннях понесли справедливе покарання, але ще важливіше –  мати інструменти та можливості виявляти причини та здійснювати заходи для унеможливлення проявів корупції у довгостроковій перспективі, важливо, щоб стратегічні антикорупційні стратегії отримали практичне втілення. Після тренінгу, 29 вересня, представники Державної митної служби України та експертів EU4PFM мали змогу обговорити практичні напрями співпраці у цій сфері.

Втілюємо зміни разом!