Єдине вікно для спілкування учасників бюджетного процесу: EU4PFM разом з Мінфіном впроваджує нові цифрові рішення в частині розроблення, складання та виконання держбюджету України
Сьогодні в Міністерстві фінансів України відбулася установча зустріч із 50 головними розпорядниками коштів державного бюджету — учасниками пілотування нових цифрових рішень у бюджетному процесі.
Зі сторони Мінфіну взяли участь перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін, заступник Міністра фінансів України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олександр Грубіян, державний секретар Дмитро Самоненко, а також директори Департаменту державного бюджету та Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації. Від EU4PFM доєднались Юргіта Домейкієне, керівниця проєкту, та Драган Йеремич, міжнародний ключовий експерт із питань IT. Презентацію представили розробники відповідного ІТ-рішення з державної установи «Відкриті публічні фінанси».
Учасникам представили особливості автоматизованої інформаційної системи онлайн-взаємодії з розпорядниками коштів державного бюджету (АІС «ГРК-ВЕБ»), а також ознайомили з процесом проведення пілотування цієї ІТ-системи.
Під час вступного слова Денис Улютін подякував команді EU4PFM та всім партнерам, які допомогли в розробці ІТ-системи для планування та моніторингу виконання державного бюджету. «Одне з наших головних завдань в рамках реформи публічних фінансів – це більш стратегічне бюджетне планування та перехід на новий, європейський рівень роботи над державним бюджетом. Така зміна вимагатиме посилення аналітичних спроможностей головних розпорядників коштів та більш оперативного доступу до інформації. Нова ІТ система взаємодії з ГРК максимально автоматизує цей процес та є надважливою для України та нашого шляху до членства в ЄС. Уже наступного року ми розраховуємо готувати Бюджетну декларацію та бюджет за допомогою нової системи», – наголосив Денис Улютін.
Система призначена для роботи органів, установ та організацій, які наділені бюджетними повноваженнями — правами та обов’язками з управління коштами держбюджету. У системі будуть представлені учасники бюджетного процесу всіх рівнів.
Зі свого боку Олександр Грубіян повідомив, що нова ІТ-система взаємодії з розпорядниками бюджетних коштів стане єдиним цифровим інструментом спілкування з Мінфіном в бюджетному процесі, який забезпечить обмін юридично значимими документами, які належним чином будуть збережені, верифіковані та консолідовані: «Адже наша мета – ознайомити та навчити працювати із новою системою і отримати пропозиції щодо її удосконалення. Практично ми пропонуємо стати спільно із нами архітекторами нової системи».
«EU4PFM продовжує підтримувати реформи в управлінні державними фінансами на шляху до членства в ЄС і надавати допомогу в розробці нової ІТ-системи для бюджетного планування та моніторингу. Розроблення такого ІТ-рішення була й залишається одним із найбільших пріоритетів нашого Проєкту. Щиро сподіваємося, що в листопаді 2024 року ми матимемо систему, що працює та сприятиме трансформації управління державними фінансами. У більш довгостроковій перспективі це ІТ-рішення полегшить впровадження середньострокового бюджетного планування та стане ефективним інструментом оцінки виконання бюджетних програм, у тому числі оцінки їхньої ефективності. Попереду ще довгий шлях, але команда EU4PFM продовжить підтримувати реформи УДФ та працювати разом задля досягнення кінцевої мети — вступу України до ЄС», — зазначила Юргіта Домейкієне.
Основні переваги майбутньої схеми взаємодії з головними розпорядника коштів:
- Забезпечення в режимі реального часу прогнозування виконання Державного бюджету
- Забезпечення формування в режимі реального часу будь-якої звітності з використанням первинної інформації від розпорядників коштів нижчого рівня
- Автоматизація отримання первинної інформації від міністерств та інших установ, необхідної для складання Державного бюджету
- Створення єдиного інформаційного простору, відсутність необхідності розгортання додаткового програмного забезпечення в розпорядників коштів.
Впровадження нових цифрових рішень у бюджетному процесі є важливим кроком на шляху до реформування системи управління державними фінансами України. Ці рішення дозволять підвищити ефективність управління, забезпечити прозорість та підзвітність, а також сприятимуть імплементації середньострокового бюджетного планування.