Компонент 5 проєкту EU4PFM провів своє перше засідання Керівного комітету, підсумувавши прогрес у зміцненні зовнішнього аудиту та парламентського контролю

Під час першого засідання Керівного комітету проєкт EU4PFM представив Проміжний звіт про реалізацію Компонента 5, у якому було окреслено ключові досягнення у зміцненні інституційної та операційної спроможності Рахункової палати (РП), а також у розвитку співпраці з Комітетом Верховної Ради з питань бюджету.

У першому засіданні Керівного комітету Компонента взяли участь керівники та експерти Проєкту та Представництва ЄС в Україні, а також керівництво та фахівці Рахункової палати.

З моменту старту в жовтні 2024 року Компонент 5 продемонстрував вагомі результати. Було проведено понад 280 робочих сесій із 13 аудиторськими групами та завершено 41 результат проєкту. Посилено фінансові, комплаєнс- та ефективнісні аудити у низці ключових державних органів, зокрема у Фонді державного майна, Державній міграційній службі та Міністерстві молоді та спорту.

Проєкт також надав підтримку у впровадженні суттєвих методологічних оновлень відповідно до оновленого Закону про Рахункову палату та міжнародних стандартів (ISSAI), а також у розробці комплексної Стратегії розвитку на 2025–2029 роки та реформуванні системи управління людськими ресурсами — включно з відбором, оцінюванням, навчанням та впровадженням показників ефективності для аудиторського персоналу.

«Цей прогрес свідчить про рішуче налаштування Рахункової палати України на забезпечення прозорості та підзвітності», — зазначила Інгуна Судраба, керівниця Компонента 5 проєкту EU4PFM. — «Ми пишаємося тим, що підтримуємо трансформацію Рахункової палати у сучасний та ефективний орган зовнішнього аудиту, який працює відповідно до стандартів INTOSAI».

Паралельно проєкт сприяє зміцненню зв’язків між РП та Верховною Радою України через такі ключові напрацювання, як Пояснювальна записка щодо співпраці, проведення VIII Форуму внутрішніх і зовнішніх аудиторів, а також заплановані навчальні візити.

🎙️«Проєкт надав нам значну підтримку в частині оцінювання персоналу у процесі переведення наших фахівців на посади державних аудиторів. Спільно з експертами ми розробили новий підхід до розвитку персоналу, який буде використовуватися і в майбутньому. Завдяки нашій спільній роботі з Проєктом ми бачимо зміни у сприйнятті аудиторами реформи Рахункової палати та їхньої ролі в аудиті загалом», – зазначила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська.

«Компонент 5 проєкту EU4PFM робить вагомі кроки для зміцнення системи управління державними фінансами України, зокрема шляхом посилення спроможності Рахункової палати. Загальний порядок денний у сфері УДФ продовжує реалізовуватися через ключові реформи, зокрема завдяки ухваленим змінам до закону про РП. Підтримка з боку Ukraine Facility відіграє важливу роль у цьому процесі, забезпечуючи необхідну допомогу для реалізації комплексних реформ. Через детальні скринінгові зустрічі та чіткий порядок денний реформ ми працюємо над тим, щоб управління державними фінансами в Україні відповідало найкращим міжнародним практикам», — підкреслив Генрік Вітфельдт, керівник відділу державного фінансування, підтримки бізнесу та соціальної політики, Представництво ЄС в Україні.

Проєкт EU4PFM продовжить реалізацію Компонента 5 до грудня 2025 року, зосереджуючи зусилля на подальшому підвищенні якості аудиту, зміцненні інституційної спроможності та поглибленні законодавчої взаємодії.