Нові механізми ЄС у протидії ухиленню від сплати податків
Огляд інструментів правової системи ЄС для впровадження стандартів Плану BEPS представили на навчальному семінарі міжнародні експерти EU4PFM з питань оподаткування Іван Пламенов Антонов, Болгарія, та Роберт Аушінц, Латвії.
Учасниками навчального семінару стали працівники Міністерства фінансів України та Державної податкової служби України.
Людмила Паламар, директор департаменту міжнародного оподаткування Міністерства фінансів України на початку семінару подякувала проєкту EU4PFM за постійну підтримку у впровадженні ініціатив проти агресивного податкового планування.
Україна приєдналася до Плану дій BEPS, який вже впроваджують 137 країн, 1 січня 2017 року.
Водночас країни ЄС досить активно просуваються уперед у питанні протидії агресивним податковим схемам уникнення оподаткування. За словами ключового міжнародного експерта з питань оподаткування EU4PFM Паулюса Маяускауса, команда експертів розповіла учасникам семінару якраз про нові прогресивні механізми, які вже впроваджені або обговорюються у країнах ЄС і які можуть бути у майбутньому адаптовані до українського законодавства.
Питання ефективності діяльності багатостороннього єдиного механізму боротьби зі штучним зменшенням бази оподаткування та встановлення єдиних прозорих податкових правил ЄС проти ухилення від сплати податків бізнесом врегульовується спеціальними документами – директивами. Водночас країни-члени ЄС мають обов’язок їх імплементувати у національне законодавство. Директиви певною мірою відображають розвиток зусиль ЄС щодо протидії розмиванню податкової бази.
Транскордонне ухилення від сплати податків, агресивне податкове планування та недобросовісна податкова конкуренція є основними об’єктами стурбованості в ЄС і на глобальному рівні, – відзначив Іван Антонов. Видача попередніх податкових узгоджень, які сприяють послідовному і прозорому застосування законодавства, було поширеною практикою у деяких країнах ЄС.
Директива ЄС (ДАС 3) запровадила обов’язковий автоматичний обмін інформацією у сфері оподаткування, були надані визначення поняттям «попереднє міжнародне погодження», «транскордонна операція», «попередня домовленість про ціноутворення» тощо, визначено, яка інформація підлягає обміну, у які строки та яким є механізм дій. Ця директива, зокрема, відповідає Кроку 5 Плану BEPS щодо протидії шкідливим податковим практикам. Партнерами в обміні, відповідно до ДАС 3, є країни податкової резиденції всіх пов’язаних сторін, з якими платник податків укладає угоду, щодо якої винесено узгодження, або на підставі якої виникає дохід від пов’язаних сторін, що користуються преференційним режимом.
Директивою DAC7 встановлено типові правила ОЕСР для звітності операторів цифрових платформ, як Bolt, Uber, Amazon, Booking.com тощо.
Головна мета – підвищити прозорість оподаткування, зобов’язуючи цифрові платформи повідомляти податковим адміністраціям інформацію про продавців, які отримують дохід через цифрові платформи.
Наприклад, директива ЄС ДАС7 містить ключові визначення; процедури належної перевірки, яким повинні слідувати платформи для ідентифікації продавців і визначення відповідних податкових юрисдикцій для цілей звітності; вимоги до звітів про платформу, її операторів, продавців; ефективне адміністрування і правозастосування.
Окрім того, на семінарі було розглянуто питання врегулювання податкових спорів у країнах ЄС, нові правила обміну інформацією щодо криптовалюти тощо.
Тренінг став підґрунтям для розуміння політики ЄС у сфері протидії ухиленню від сплати податків та подальшого напряму змін в Україні.
Втілюємо зміни разом!