Україна на шляху до митного безвізу – робоча група ЄС з питань Конвенції про процедуру спільного транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами рекомендує об’єднаним комітетам запросити Україну до Конвенції про процедуру спільного транзиту та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами.
Це результат розгляду висновків фінальної оціночної місії ЄС, яка відбулася 23-24 червня 2022 року. Робоча група у своєму сьогоднішньому офіційному рішенні пропонує: запросити Україну до Конвенції про процедуру спільного транзиту; доповнити цю Конвенцію 36-ю країною – Україною, та запросити Україну приєднатися також до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі.
«Незважаючи на воєнний стан, Мінфін продовжує втілювати у життя реформу митниці. Ми маємо на меті перетворити українську митницю на максимально зручний сервіс для нашого бізнесу. І NСTS дозволить зробити це, прискоривши проходження товарів через кордон. Митний безвіз – це можливість швидкого переміщення товарів між 36-ма країнами Європейського регіону. Водночас, приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту та NCTS – це важливий крок майбутнього членства України в ЄС», – наголосив Міністр фінансів України Сергій Марченко.
За словами Владислава Суворова, наступними формальними кроками мають бути: рішення об’єднаних комітетів країн-учасниць конвенцій, направлення Україні офіційних запрошень, прийняття Верховною Радою України законів щодо приєднання до конвенцій. Після цього Україна має подати офіційні переклади конвенцій у європейський репозиторій, і зможе розпочати міжнародне застосування NCTS.
“Очікуємо, що міжнародне застосування системи спільного транзиту Україною за оптимістичним прогнозом може розпочатися вже з 1 жовтня 2022 року, а найпізніше – з 1 лютого 2023 року”, – повідомив Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт з питань митниці Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM).
“Оскільки до міжнародного застосування Україною NCTS залишається не так багато часу, закликаємо бізнес активізувати вивчення нових можливостей, які надає спільний транзит, а також подавати заяви на отримання транзитних спрощень. Більш детальну інформацію можна отримати на сайті Держмитслужби у розділі Режим спільного транзиту (NCTS)”, – зазначила Аліна Брендак, національний координатор з питань спільного транзиту, заступник директора департаменту – начальник відділу розвитку міжнародної транзитної системи Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби.
Як відомо, після приєднання України до Конвенції, український бізнес зможе користуватися перевагами та спрощеннями спільного транзиту, які має бізнес у 35-ти країнах Конвенції, а також під час переміщення товарів у режимі спільного транзиту працювати за принципом «один транспортний засіб – одна декларація – одна фінансова гарантія».
Конвенція, після приєднання України до неї, стане частиною законодавства України. Тому положення Конвенції матимуть пріоритет над національним законодавством України.