Рахункова палата України має відігравати більш важливу роль в державі
У цьому переконаний заступник голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло. У інтерв’ю “Дзеркалу тижня” він розповів про умови, необхідні для того, щоб РПУ підвищила вплив на державну політику:
- Впровадити найкращі міжнародні практики. При цьому міжнародним стандартам має бути дозволено діяти без обмежень.
- Змінити нормативне регулювання, аби привести його у відповідність до міжнародних стандартів.
- Виконувати не лише фінансові аудити чи аудити відповідності, а й робити акцент на надійність, дієвість і результативність політики.
Ремі Дюфло зауважив, що закон про Рахункову палату, ухвалений 2015 року, дозволяє використовувати міжнародні стандарти INTOSAI, EUROSAI та інші, які є відповідними стандартами для таких установ, як РПУ. Але водночас закон відкриває або навіть прокладає шлях до багатьох винятків і кроків назад, вимагаючи узгоджувати ці стандарти з Конституцією України чи іншою наявною нормативною базою.
Таким чином, це ставить РПУ в неспроможне становище, коли вона повинна поважати міжнародні стандарти, але при цьому результат її роботи, якщо вона виконується відповідно до цих міжнародних стандартів, може бути оскаржено в суді, як це часто трапляється.
Україна чи єдина країна, де висновки Рахункової палати можна оскаржити в адміністративному суді.
“Проект EU4ACU, який ми запустили три роки тому, успішно працював із нинішніми членами правління РПУ, щоб започаткувати процедури, які дозволили би повністю запровадити міжнародні стандарти у фінансовій сфері, галузях перевірки відповідності та ефективності прийнятих рішень. Але знову ж таки, щоб ці підходи спрацювали, потрібно адаптувати законодавчу базу.
Зараз ми перебуваємо в ситуації, коли практика могла би бути настільки кращою за наявну, що це змушує законотворця змінити нормативне регулювання, аби привести його у відповідність до міжнародних стандартів. Я вважаю, що це правильний шлях” – наголосив заступник голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло.
EU4ACU «Зміцнення спроможності зовнішнього аудиту відповідно до міжнародних стандартів в Україні» – це проєкт, що є частиною програми «Розвиток зовнішнього аудиту та контролю державних фінансів в Україні» (EU Public Finance Management Support Programme for Ukraine).
Проєкт фінансується Європейським Союзом та виконується DAI, спрямований на забезпечення ефективнішого нагляду за державними ресурсами шляхом посилення спроможності Рахункової палати щодо зовнішнього аудиту бюджетних коштів.
Посилання на повне інтерв’ю Ремі Дюфло тут: