На шляху до вступу до ЄС: українські інституції ознайомилися із досвідом Литви у реформі управління державними фінансами

Протягом 24-26 жовтня 2022 року у Вільнюсі відбулася перша від початку війни офлайн-зустріч представників проєкту EU4PFM та його партнерів. Метою зустрічі стало обговорення ходу реалізації проєкту та обмін досвідом з європейськими колегами на шляху до вступу України до ЄС.

Другий день візиту розпочався із зустрічі української делегації із керівництвом Міністерства фінансів Литви. Віце-міністерка Міністерства фінансів Литовської Республіки Рута Білкштите представила довгострокову стратегію підвищення стійкості державних фінансів, окресливши основні тенденції формування податкової політики. Віце-міністерка наголосила на важливості цифровізації даних для ефективного обміну даними, запуску сканерів на митних постах для ефективної боротьби з контрабандою та просвітницької кампанії для молоді про те, як працює система оподаткування. В свою чергу, Денис Улютін, Перший заступник Міністра фінансів України, запевнив у готовності України реалізовувати нові ініціативи, незважаючи на складні для України часи.

Цього ж дня відбулася зустріч представників Мінфіну та Державної податкової служби України з Державною податковою інспекцією Литви. Голова Державної податкової інспекції при Міністерстві фінансів Литви Едіта Яну Шієне поділилась литовським досвідом податкового адміністрування та презентувала учасникам стратегію «Поліаріс», що спрямована на скорочення операційних витрат та оптимізацію податкових процесів. Завдяки цій системі ДПІ Литви вже суттєво знизила адміністративне навантаження на бізнес.

Податківці також обговорили впровадження стандартів автоматичного обміну інформацією CRS/CbC. Колеги з Литви розповіли про інструменти ЄС з ефективної адміністративної співпраці та безперебійного функціонування внутрішнього ринку, зокрема про ПДВ та акцизи, а також продемонстрували на практиці відповідні IT-рішення для обміну інформацією з країнами ЄС.

Генеральний директор Митного департаменту Міністерства фінансів Литви Даріус Жвіронас поділився досвідом впровадження Help Desk (ITSM) та процесу консолідації ІТ. Учасники зустрічі обговорили переваги функціональності ІТ-системи перетину держкордону Литви для онлайн-бронювання та пріоритетності перетину кордону.

Під час візиту українська делегація на чолі з керівництвом Держмитслужби відвідала також митний пункт пропуску в Медінінкаї, де Лайміс Злабіс, голова департаменту організації митного контролю, презентував послуги на вантажних стоянках біля пунктів пропуску, а також продемонстрував ІТ-системи обміну даними між сусідніми країнами.

Під час зустрічі з Мінфіном Литви та CPMA українська делегація обговорила практичні кроки з розробки нової ІТ-системи бюджетного планування для Мінфіну України, зокрема технічну специфікацію та організацію процесу закупівель.

На третій день керівництво Мінфіну, Держподаткової та Держмитслужби України здійснило візит до Уряду Литви, де відбулася зустріч із Галиною Вашченкайте та Даріусом Жеруолісом, радниками Прем’єр-міністра Литви. Говорили про кроки, які має зробити Україна у сфері управління державними фінансами. Українська делегація наголосила, що основні орієнтири, які МВФ та ЄК поставили перед Україною на шляху до Угоди про асоціацію, виконано як на законодавчому, так і на технічному рівні.

Цього ж дня Делегація Держмитслужби України на зустрічі з Митним Департаментом Литви обговорила процеси і моделі зв’язку між митницею та поштовими операторами, зокрема реєстрацію декларації поштовим оператором та одержувачем поштового відправлення. Представники Держмитслужби також ознайомилися з новими ІТ-системами для трейдерів та митного оформлення поштових відправлень.

А представники Міністерства фінансів та Державної податкової служби України під час зустрічі із колегами з Державної податкової інспекції Литви продовжили обмін знаннями і досвідом про податковий аудит та електронні послуги для платників податків, зокрема обговорили впровадження стандартного аудиторського файлу SAF-T.

Паралельно делегація Мінфіну під час зустрічі з представниками Міністерства економіки та інновацій та Комітету розвитку інформаційного суспільства Литви обговорила процес консолідації інфраструктури та інформаційних технологій у Литві, провадження платформи відкритих даних, яка публікує актуальні дані та робить їх доступними для громадян.

Україна впевнено рухається в сторону вступу до ЄС, тож обмін досвідом з європейськими колегами задля успішної імплементації законодавства ЄС зараз є напрочуд важливим. Учасники візиту отримали практичні поради від європейських партнерів, та, разом з тим, окреслили для себе «домашню роботу», яку слід виконати у стислий термін задля вступу до ЄС.