Служба підтримки NCTS: досвід європейських експертів для роботи в рамках Конвенції про процедуру спільного транзиту

Дистанційний семінар «Налаштування та функціонування національної служби підтримки для митних трансєвропейських систем» для фахівців Держмистлужби, які відповідальні за роботу української Служби підтримки NCTS, відбувся 10 лютого. Хорватські експерти поділилися досвідом роботи національної служби підтримки NCTS у рамках Конвенції про процедуру спільного транзиту, до якої наразі входять 35 країн.

Семінар відбувся в рамках Програми ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM) у контексті підготовки України до оціночної місії Генерального директорату з питань оподаткування та Митного союзу Європейської комісії (DG TAXUD) щодо приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту.

Сергій Демченко, директор Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби, наголосив, що належне функціонування Служби підтримки NCTS є одним із ключових елементів, які враховуються при оцінці роботи всієї системи NCTS в Україні, – зокрема, під час оціночної місії, до якої зараз готується Україна. 

За словами спікера семінару, Андрея Босака, експерта EU4PFM, Служба підтримки є єдиною контактною точкою між ЄС (?) та національною складовою NCTS. Зважаючи на те, що проблеми, які виникають при проходженні транзитної процедури, вимагають оперативного розв’язання, Служба підтримки у Хорватії, яка є членом Конвенції, працює 24 години на добу, 7 днів на тиждень. У рамках Конвенції національні Служби підтримки використовують спільне кодування для ідентифікації проблем, що вимагають розв’язання.

Інший спікер, Іван Дуіч, експерт EU4PFM, зазначив, що Служба підтримки є також і єдиною точкою контакту для суб’єктів господарювання щодо NCTS – з технічних, процедурних та інших питань. Вона оперативно обробляє дві категорії звернень – інформаційні запити та запити щодо проблеми, яка виникла при проходженні транзитної процедури. Усі запити реєструються в системі – хто і коли приймає, який результат, і т.ін. 

За словами Сергія Демченка, при побудові української Служби підтримки, яка розпочала свою роботу у квітні 2021 року, враховано європейський досвід, і зараз вона значною мірою вже відповідає необхідним вимогам. Однак, при переході з національного застосування NCTS до міжнародного, потрібно бути впевненим, що нез’ясованих питань для злагодженої роботи з українського боку не залишилося.      

Як уже повідомлялося, наприкінці листопада 2021 року в Україні відбулася попередня оціночна місія Генерального директорату з питань оподаткування та Митного союзу Європейської комісії (DG TAXUD) щодо приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту та NCTS. 

Оціночної місія очікується у першій половині 2022 року. Після позитивної оцінки та завершення всіх формальностей передбачається, що Україна розпочне міжнародне застосування NCTS у другому півріччі 2022 року.