Україна розпочала розробку ПЗ для впровадження найновішої у ЄС IT системи митного транзиту

Держмитслужба при підтримці EU4PFM уклала контракт на розробку програмного забезпечення системи національного транзиту, сумісного з NCTS Фаза 5.

Україна отримала виняткове право на приєднання до Конвенції з NCTS Фаза 4 для подальшого переходу на NCTS Фаза 5, що планується до кінця 2023. Це означає, що скоро буде проведено розробку національної системи транзиту, сумісної з NCTS Фаза 5.

Що це дає?

Після приєднання до Конвенції митниці країн ЄС і України матимуть в системі один транзитний документ – від митниці відправлення до митниці призначення. Це зменшить вартість митних процедур та час, необхідний для їх проходження, і допоможе запобігти шахрайствам та іншим порушенням митного законодавства.

“Усі країни, які входять до Конвенції про процедуру спільного транзиту, зараз працюють над переходом на Фазу 5. Цей процес має завершитися до кінця 2023 року. Україна переконала європейських партнерів, що технічно та практично спроможна перейти на Фазу 5 синхронно з усіма країнами-учасницями Конвенції, не порушуючи встановлений дедлайн. ЄС надає фінансову і технічну допомогу у цьому процесі. Підписання контракту – це початок реалізації такого переходу,” – пояснив Вітяніс Алішаускас, міжнародний експерт EU4PFM з питань митниці.

Сергій Демченко, директор Департаменту запровадження міжнародної транзитної системи Держмитслужби наголосив, що для бізнесу, який використовує NCTS зараз, перехід на Фазу 5 буде практично непомітним. Зміни стосуватимуться лише окремих технічних аспектів (зокрема, форм повідомлень), але всі правила і принципи застосування процедури спільного транзиту, транзитні спрощення, про які повідомлялося раніше, залишаться незмінними. При запровадженні NCTS Фаза 5 бізнес буде завчасно проінформований про початок перехідного періоду та його особливості.

Запровадження NCTS Фаза 5 для України є також початком ще одного, не менш важливого процесу. Це перша система з переліку MASP-C (multi-annual strategic plan for customs) – багаторічного стратегічного плану митниці. Цей плановий документ ухвалюють для себе країни ЄС, щоб реалізувати програму “Е-Customs”, передбачену Митним кодексом ЄС.

Впровадження NCTS відбувається за експертної та фінансової підтримки EU4PFM та ЄС.