Управління проєктами у державному секторі: нова загроза чи можливість?

Керівниця команди EU4PFM, міжнародна головна експертка з питань кадрів/реформи державного управління Юрґіта Домейкієнє у статті для журналу «Держслужбовець» розповіла про позитивний досвід Литви у впровадженні проєктного менеджменту у державному управлінні.

«Для приватного сектору, що охоплює підприємства будь-якого розміру, управління проєктами є важливим інструментом, який рухає їх уперед, – йдеться у публікації. – Це допомагає ефективно досягати бажаних результатів та економити час… Це є невіддільною складовою розвитку державного сектору в європейських країнах. Природно, що постає питання, наскільки це може бути корисним для державного сектору України?».

Проєктний менеджмент, що у сучасному світі вже став і невід’ємною навичкою сучасного робочого процесу, і окремою професією. У державному секторі Литви управління проєктами було запроваджено завдяки вступу країни до Європейського Союзу.

Як відзначила автор, ця сфера діяльності відрізняється від інших робочих намагань, оскільки зосереджується на результаті, а не на щоденних функціях. Маючи чітко визначені межі, бюджет та призначену команду, управляння проєктами використовує вдосконалену систему моніторингу та контролю на всіх етапах проєкту. На відміну від більш консервативного державного сектору, воно використовує гнучкий підхід, краще підходить для раптових змін та нових викликів. «Воно створено з думкою про результат», – резюмує автор.

«Основне завдання державних установ – підтримувати стабільність держави, здійснюючи стандартні процеси, визначені чинним законодавством. Однак світ навколо нас постійно змінюється. Нові технології, швидке зростання обсягів інформації, нові виклики та завдання, орієнтовані на потреби громадян та бізнесу, вимагають змін у державному секторі», – йдеться у публікації.

Державні установи, паралельно з функціональною діяльністю, також розпочинають реалізацію проєктів, спрямованих на вирішення стратегічних завдань (наприклад, пріоритетів уряду), розробку нових продуктів (наприклад, нових ІТ -інструментів для управління ефективністю) або удосконалення якості надання державних послуг (як-то, переведення існуючих в онлайн або створення нових). Таким чином, установи державного сектору стикаються з проблемою управління взаємопов’язаними процесами та забезпечення успішної реалізації проєктів. Управління проєктами – один із найефективніших способів подолання цих викликів та революції у традиційному державному управлінні.

«Впровадження досвіду країн ЄС у застосовуванні управління проєктами у державному секторі та ретельна підготовка державних службовців щодо нових інструментів управління могли б значно допомогти поточному процесу реформ в Україні», – стверджує Юргіта Домейкієне.

У публікації також йдеться про те,

Чи вимагає впровадження проєктного управління в державному секторі істотних змін у організаційній структурі?

Які передумови необхідні для успішного застосування управління проєктами в державних установах?

Які методичні документи знадобляться і чи потрібен державний стандарт з проєктного управління в державному секторі?

Яким чином врегульовано впровадження проєктного менеджменту у Законі про стратегічне управління Литовською Республікою?

І врешті як бути Україні?

Нагадаємо, що проєкт EU4PFM активно підтримує ідею навчання державних службовців проєктному менеджменту. При підтримці EU4PFM у серпні 2021 року відбувся перший із низки запланованих триденний навчальний семінар з основ управління проєктами для працівників Міністерства фінансів України. Очікується, що експертами EU4PFM будуть надані рекомендації щодо побудови ефективної системи управління проєктами в установах управління державними фінансами використання переваг управління проєктами у проведенні реформ, запланованих Урядом у цій сфері.

Читати далі:https://bit.ly/2ZbS2vU

Втілюємо зміни разом!