Відбулося широке обговорення ролі програм NCTS, AEO та єЧерга у прискоренні та спрощенні перетину кордону за участі експертів проекту EU4PFM

Експерти проекту EU4PFM взяли участь у експертному обговоренні «Чи забезпечують NCTS, AEO та єЧерга швидкий та простий перетин кордону?», що відбулося 27 липня 2023 року.

В заході взяли участь представники Міністерства фінансів, Державної митної служби, проекту EU4PFM та RST Мінфіну, Асоціації митних брокерів  та низки інших організацій.

Особливу увагу було приділено опису останніх новацій в цих програмах, зокрема стосовно переходу на 5 фазу NCTS. Також описувалися переваги за напрямком АЕО, наприклад у разі, запровадження окремих смуг на пунктах пропуску, які мають прискорювати рух. Також експерти обговорювали можливість в перспективі підписання договорів про міжнародне визнання, що сприятиме більш швидкому переміщенню через кордон. Було відзначено, що угоді про міжнародне визнання має передувати оцінка інституту авторизацій в Україні на відповідність концепції ЄС. 

Учасники відзначили зацікавленість українського бізнесу в застосуванні програм NCTS та AEO і спрогнозували розширення приєднання вітчизняних підприємців до них.

Експерт EU4PFM Костянтин Більчук відзначив чудову спільну роботу на етапі приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту між командами Мінфіну, EU4PFM та RST. На такому ж рівні співпраця між командами продовжується і зараз.
За його словами, в минулому році, коли відбувалося приєднання України до Конвенцій та впроваджувався NCTS, що є досить складним та об’ємним завданням, Європейська комісія та DG TAXUD, ставлячи завдання і перевіряючи їх реалізацію, зазначали, що команда впровадження є одним з ключових індикаторів готовності країни як до приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту, так і для реалізації переходу до застосування NCTS фази 5 у 2023 році.

Також Костянтин Більчук звернув увагу на забезпечення ідентифікації товарів, що переміщуються транзитом, шляхом їх пломбування. ,З точку зору європейський колег такі транзитні переміщення є більш безпечними і, відповідно, їх контроль  може бути проведено у  внутрішніх митницях на території ЄС, а не безпосередньо на зовнішньому кордоні ЄС. Це має прискорити проходження пунктів пропуску на кордоні. Також Костянтин нагадав, що транзитні декларації Т1 дозволяють подавати дані безпеки, передбачені митним законодавством для ввезення товарів на територію як ЄС так і України. Транзитна декларація T1 з даними безпеки, звільняє від необхідності подачі окремоїEntry Summary Declaration або ж загальної декларації прибуття. 

Експерт EU4PFM Олексій Воробйов відзначив, що наразі готуються зміни доПостанови Кабміну, яка регулює надання авторизацій АЕО та інших авторизацій на митні спрощення. Він зазначив, що завдяки проекту EU4PFM зміни розробляються з залученням європейських міжнародних експертів, в першу чергу тих, хто представляє країни, які пройшли шлях від пост-радянської країни до члена Європейського Союзу. І дуже корисно, що є нагода отримати практичні знання та розуміння, як відбувалася розбудова відповідних процесів в ЄС, і що Україна, як країна, яка запровадила такий же інститут, може з цього немало почерпнути. Це допомагає приймати зважені рішення, вважає експерт EU4PFM.