ЄС підтримує реформи системи управління державними фінансами в Україні

14 липня 2021 року Проєкт Європейського Союзу EU4PFM «Програма підтримки управління державними фінансами в Україні» провів 6-те засідання Керівного комітету. Під час засідання було обговорено підсумки роботи за ключовими напрямками за перше півріччя 2021 року, ключові ризики подальшого впровадження результатів проекту та плани на наступний період.

6-те засідання Керівного комітету

Участь у заході взяли представники Міністерства фінансів, Державної митної служби, Державної податкової служби, Рахункової палати, Офісу підтримки реформ (RST), представники делегації ЄС в Україні та інші міжнародні партнери.

Відкриваючи засідання Керівного комітету Керівник відділу «Належне управління та верховенство права» Представництва ЄС в Україні Ксав’є Камю привітав прогрес, досягнутий у більшості заходів проекту у першому півріччі 2021 року та висловив подальшу підтримку реформ у сфері управління державними фінансами, податковій та митній сфері.Також пан Камю наголосив на готовності надати експертну підтримку ЄС в підготовці коментарів до законопроекту щодо криміналізації контрабанди, ухваленого Верховною Радою у 1-му читанні, а також підготовці пропозицій до 2-го читання закону.

Як зауважила керівник програми Юргіта Домейкієне, за звітний період експерти програми EU4PFM впровадили 65% робочого плану за кожним видом діяльності. Пріоритетними питаннями виконання завдань Проєкту залишається дотримання часових рамок, якість та сталість досягнутих результатів

“Захист національних інтересів та відновлення економіки України потребує системних сильних рішень. Питання оптимальної та ефективної організації роботи державних інституцій є особливо актуальним наразі. Підтримка з боку Європейського Союзу є чіткою віхою у побудові економічно розвиненої та демократичної держави, – зауважив під час засідання Перший заступник міністра фінансів Денис Улютін. – У першому півріччі 2021 року Міністерство фінансів за підтримки ЕС та Проєкту EU4PFM завершило розробку важливих стратегічних документів, серед яких, передусім, Стратегія реформування системи управління державними фінансами на 2021-2025 роки та Стратегія цифровізації у системі управління державними фінансами, а також перша Бюджетна декларація на 2022-2024 роки. Ці документи дають чітке уявлення нашим партнерам як всередині країни, так і за її межами, про цілі та необхідні перетворення у сфері управління державними фінансами і дозволяють налагодити ефективну співпрацю».

Зусилля у податковій сфері були спрямовані на покращення цифрових послуг для платників податків та посилення ефективності діяльності Державної податкової служби, зокрема розроблено та схвалено загальну концепцію надання послуг, розроблено ІТ-рішення для покращення функціоналу подання податкової декларації, єдиного податкового рахунку, контактного центру. Було надано експертну підтримку щодо впровадження електронних касових апаратів для більш широкого використання серед бізнесу. Наразі ведеться активна робота щодо впровадження системи управління ризиками. Пріоритетними напрямками підтримки Проєкту залишаються гармонізація законодавства з законодавством ЄС, запровадження Україною режиму спільного транзиту (NCTS), нормативне забезпечення та пошук ІТ-рішень для впровадження Програми авторизованого економічного оператора (АЕО) та широка комунікаційна підтримка процесу цих змін, що впроваджуються відповідно до Угоди про Асоціацію України та ЕС.

Крім того, завершено роботу над Концепцією модернізації ІТ-інфраструктури та створення нової інформаційно-аналітичної системи Рахункової палати, розробленої за підтримки EU4PFM, спрямованою, перш за все, на впровадження кращих ІТ-рішень і програмного забезпечення аудиторських установ ЄС для посилення наглядової функції РП у системі управління державними фінансами. Запроваджуючи стратегічний підхід у сфері HR/PAR, ведеться методична робота зі створення та імплементації HR-стратегій, розробкою системи внутрішньої мотивації, впроваджуються начальні програми зі стратегічного планування, управління проектами, оцінки доброчесності, іншого навчання працівників. У першій половині 2021-ого року проведено 33 тренінги для інституцій-партнерів, в яких взяли участь 1612 працівників. Як відзначила Юргіта Домійкієне, на сьогодні усі партнерські установи України використовують опитування персоналу у якості інструмента для залучення у процес розвитку HR; 3 з 4 впровадили HRM-стратегії. Спільно з Міністерством фінансів України майже завершено роботу над Рамковою структурою компетенцій, яка стане основою всього процесу управління персоналом. У подальшому ця практика буде поширена на інші установи.

З метою вивчення громадською думки програма EU4PFM провела опитування серед 1200 респондентів щодо управління державними фінансами на предмет оцінки результативності, загального ставлення, тем, що цікавлять.

Для поширення інформації разом з партнерами були проведені інформаційні кампанії та семінари, розроблені постери, інфографіка та відео.

Юргіта Домейкієне, Керівник програми, Міжнародний ключовий експерт з питань HR/PAR наголосила: «Напрацювання програми EU4PFM разом з партнерськими організаціями втілені в роботу. Але це не привід для зупинки. На цьому етапі потрібно зробити оцінку ефективності та врахувати ризики при плануванні подальшої роботи. В Україні тривають системні реформи, і програма EU4PFM виключно в практичній площині допомагає їх інтеграції, залучаючи найкращі європейські практики».

Учасники засідання Керівного комітету погодили план робіт на друге півріччя та впровадження системи управління ризиками.

Довідкова інформація

Основна ціль програми EU4PFM допомогти з вдосконаленням управління державними фінансами (УДФ) в Україні та, як наслідок, покращити надання державних послуг та бізнес-клімату.

Програма EU4PFM підтримує реформи мобілізації доходів, а саме вдосконалення бізнес-процесів у податковій та митній службах та консультує в питаннях розробки та впровадження сучасних методів управління персоналом.

Програма EU4PFM працює в зазначених напрямках разом з партнерами з Міністерства фінансів України, Держмитслужби, Державної податкової служби України та Рахункової палати.

Конкретними цілями Програми є: підтримка подальшого розвитку сучасної, ефективної та справедливої системи збору доходів та підтримка відповідних інститутів УДФ у покращенні їх організаційних можливостей.