Європейські партнери продовжують ділитися досвідом у митній сфері для підготовки України до вступу до ЄС
Польський досвід приведення законодавства у відповідність до митного законодавства ЄС та впровадження ІТ систем для безпаперової митниці представила Магдалина Жечковська, експертка EU4PFM, Міністр фінансів Польщі у 2022-2023 рр..
У зустрічі взяли участь заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук та заступник голови Державної митної служби України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олег Ніколайчук, менеджер сектора управління державними фінансами Представництва ЄС в Україні Катерина Яковлєва, керівниця EU4PFM Юргіта Домейкієне та міжнародний експерт EU4PFM з митних питань Вітяніс Алішаускас.
У ході зустрічі заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук відзначив надзвичайну підтримку міжнародних партнерів у процесі реформування Держмитслужби, а також важливість вивчення досвіду європейських партнерів для підготовки України до вступу в ЄС.
«Україна непохитно рухається до набуття членства у Європейському Союзі. В умовах повномасштабної війни ми досягли значного прогресу за останні два роки, особливо в частині гармонізації митного законодавства із законодавством ЄС та його впровадження. Це знайшло відображення у високій оцінці європейською стороною, і у квітні ми перешли до офіційних переговорів щодо Глави 29: Митний союз. Україна докладає значних зусиль для гармонізації своєї митної ІТ-системи та митного законодавства з ІТ-системою та законодавством ЄС. З цією метою Мінфін затвердив Стратегічний план цифровізації митниці до 2026 року, що ґрунтується на європейському плані MASP-C, реалізацію якого вже розпочала Держмитслужба за підтримки програми EU4PFM», – зазначив Юрій Драганчук.
Він також повідомив що Мінфін спільно з Держмитслужбою та за підтримки проєкту EU4PFM і Команди підтримки реформ при Мінфіні розробляють проєкт нового Митного кодексу України, презентація драфту якого наразі заплановано на грудень цього року.
Спираючись на досвід Польщі, яка стала учасницею ЄС понад 20 років тому, Магдалена Жечковська звернула увагу на три кроки, які необхідно здійснити Україні як кандидатці на вступ до Євросоюзу: приведення митноно законодавство у відповідність до європейського, запровадити необхідні ІТ-системи та підготуватися до обміну інформацією з ЄС.
«Митний союз означає єдиний набір правил для всіх держав-членів і принцип «діяти як єдине ціле». Отже, вступ до ЄС означає необхідність повного приведення національного митного законодавства у відповідність до норм законодавства ЄС», – наголосила експертка.
Водночас, членство в ЄС залишало для національних рішень і законодавства організацію та функціонування польської митної служби, й на цьому напрямку посилену увагу було приділено прозорості, антикорупційній політиці та заходам, а також викликам щодо управління зовнішніми кордонами ЄС та зміні статусу західних і південних кордонів, які стали внутрішніми кордонами ЄС.
Значну увагу еспертка приділила функціонуванню в ЄС безпаперової митниці.
Вона наголосила, що «митні процеси неможливо реалізувати без спеціальних ІТ-систем», при цьому «основні принципи електронної митниці регулюються законодавством ЄС», а дорожньою картою є Робоча програма Митного кодексу ЄС (UCC) та MASP-C (Багаторічний стратегічний план ІТ систем для митниці).Вона наголосила на важливості моделювання бізнес-процесів та застосуванні сервісно-орієнтованої архітектури (SOA).
Експертка представила українським колегам архітектуру польської митної ІТ системи та зазначила, що у Польщі для розвитку ІТ використовуються переважно зовнішні підрядники, а от в ІТ-інфраструктурі та технічному обслуговуванні задіяний спеціальний центр, створений у структурі Міністерстві фінансів.