Посилення управлінської підзвітності на всіх рівнях державного сектору — стратегічна мета подальшого розвитку внутрішнього контролю та аудиту

28 лютого відбулась конференція «Державний внутрішній фінансовий контроль: перспективи розвитку», організована Міністерством фінансів України за підтримки Проєкту EU4PFM.

Захід у гібридному форматі зібрав понад 130 керівників управлінь внутрішнього аудиту центрального та регіонального рівня оффлайн та онлайн. Подія стала першою з таких за кілька років, що надала змогу учасникам дізнатися та обговорити поточні проблеми державного внутрішнього фінансового контролю (ДВФК) у державному секторі України та як ці виклики впливають на розвиток функції внутрішнього аудиту.

У конференції також узяли участь Денис Улютін, Перший заступник Міністра фінансів України, Штефан Шльойнінг, керівник відділу співробітництва Представництва ЄС в Україні, Алістер Суорбрік, керівник робочої групи з управління державними фінансами програми OECD/SIGMA, Манфред ван Кестерен, міжнародний експерт EU4PFM з ДВФК, а також представники Департаменту гармонізації ДВФК Міністерства фінансів України, Міністерства фінансів Нідерландів, Європейської делегації в Україні та Інституту внутрішніх аудиторів (IIA).

Метою заходу стало залучення представників внутрішнього аудиту України до обговорення результатів звіту SIGMA про оцінку принципів державного управління в Україні, одним із ключових елементів якого є ДВФК. Також обговорювалися подальші кроки щодо посилення внутрішнього аудиту та контролю всередині країни. Крім того, міжнародні експерти ознайомили учасників із новими Міжнародними стандартами внутрішнього аудиту, розробленими Інститутом внутрішніх аудиторів.

Учасники також обговорили виклики та можливості для функції внутрішнього аудиту в Україні у світлі отримання країною статусу кандидата на вступ до ЄС, зокрема в рамках переговорів щодо Розділу 32 acquis communautaire — Фінансовий контроль.

У вітальному слові Перший заступник Міністра фінансів Денис Улютін зазначив: «В контексті набуття Україною статусу кандидата на вступ до ЄС питання подальшого розвитку ДВФК, зокрема функції внутрішнього аудиту, набувають актуальності. Відтак, упродовж останніх років реформування системи ДВФК в Україні здійснюється шляхом гармонізації з міжнародно визнаними стандартами та методологіями, а також кращими практиками ЄС щодо внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту в держорганах. Саме кращі європейські практики виступають для нас належним орієнтиром та дороговказом для розвитку української системи ДВФК».

Перший заступник також звернув увагу, що мова йде не лише про реформування ДВФК — керівникам також важливо розуміти, що внутрішній аудит — це якісний інструмент та необхідна частина підтримки керівного процесу.

У свою чергу, Штефан Шльойнінг, керівник відділу співробітництва Представництва ЄС в Україні, наголосив на вирішальній ролі надійної системи ДВФК у забезпеченні прозорості, підзвітності та належного управління. Він підкреслив важливість узгодження з Главою 32 для демонстрації відданості України розумній фінансовій практиці та інтеграції з нормами ЄС. Пан Шльойнінг також зазначив, що потужна система ДВФК слугує щитом від корупції, неефективного фінансового управління та шахрайства.

Керівник професійної групи з управління державними фінансами Програми OECD/SIGMA Алістер Суорбрік акцентував увагу на зв’язку між розвитком ДВФК та вступом до ЄС. Він підкреслив роль державного внутрішнього фінансового контролю в зміцненні держуправління за рахунок покращення внутрішнього контролю та посилення системи прийняття рішень керівниками. Крім того, він зазначив, що внутрішній аудит виконує важливу функцію — надає гарантії та рекомендації у сфері корпоративного управління, управління ризиками та комплаєнсу.

За результатами конференції визначили заходи, які будуть проводитися у ДВФК, серед них:

Конференція стала важливим кроком у розвитку системи ДВФК в Україні. Вона дала можливість керівникам підрозділів внутрішнього аудиту держорганів України обмінятися досвідом та кращими практиками, а також визначити шляхи подальшого розвитку ДВФК в Україні.